obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Mluvte jako bohatí

Znáte to. Některým lidem se vyhýbáte obloukem, protože každé setkání s nimi znamená nekonečnou debatu o ničem. Lidé, kterým se v byznysu daří, ale umí většinou skvěle komunikovat. Snadno získávají přátele, lehce si vytváří síť kontaktů důležitou pro jejich obchody. Přitom vypadají, že to vůbec nic není a během rozhovoru Vám nikdy neudělají „díru do hlavy“. Jaké jsou jejich zásady? Tady je pár z nich.

1. Naslouchejte

Nic nezalichotí víc, než pozornost. Nasloucháním dáte druhému najevo, že se o něj zajímáte. Jen tak zjistíte skutečný důvod, proč se s vámi sešel. A jen tak budete mezi lidmi oblíbení. A ptejte se. Sice hrozí, že pak budete čelit půl hodinové odpovědi, ale pokud si ji vyslechnete, máte body navíc. Otázky pokládejte tak, aby na ně nešlo odpovědět jen ano – ne. To by totiž mohlo konverzaci ukončit dřív, než by začala.
 

2. Nepřerušujte


Chyba, kterou dělají všichni a všude na světě. Přesto, nechte druhé domluvit. Skákáním do řeči dáváte najevo nadřazenost a to se většině lidem nelíbí. Ti úspěšní si tento nešvar dobře uvědomují a snaží se mu vyhýbat.


3. Neraďte, když se vás nikdo na radu neptal


Možná to myslíte dobře, ale o vaše rady většinou nikdo nestojí. Nechce je poslouchat a už vůbec se jimi nechce řídit. Ne nadarmo se říká „mluviti stříbro, mlčeti zlato“. Platí to všude – doma, v restauraci i v byznysu.
 

4. Naučte se odpovídat


Když se vás někdo na něco zeptá, chvíli s odpovědí počkejte. Budete vypadat, že nad tím, co říkáte, opravdu přemýšlíte. Rozhovoru tak dáte důležitost. Když na druhého svou odpověď vychrlíte hned, může to vnímat, že se o to, co říká, nezajímáte.
 

5. Neptejte se jen na práci


Kde pracuješ? Jak dlouho? Věci, na které se někdy ptáme hned po tom, co probereme počasí. Úspěšní lidé ale ví, že se musejí zajímat o osobu jako takovou a ne jen o její povolání. Ptejte se na to, jak je člověk v práci spokojený nebo jaké má koníčky. Možná se dozvíte, že mimo jiné rád sází.
  
 

Přečtěte si také