obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Máte 20 milionů, ale stačí na důchod?
Představte si, že jste ve Sportce vyhráli takových 20 milionů korun. Můžete nechat zaměstnání a oddávat se sladkému odpočinku? Sazka svět počítal za vás.

Pokud se alespoň okrajově zajímáte o politiku, možná se jako mnozí další, děsíte toho, že až zestárnete, stát na váš důchod prostě nebude mít. Z naší úvahy tak vynecháme jakoukoli formu státní pomoci. 20 milionů korun ze Sportky je zkrátka vše, co máte.

Život z úroků nebude nuzný

Pokud se rozhodnete celých 20 milionů korun uložit do banky (nemovitostí, akcií…), abyste žili z výnosů, nebudete se mít nikterak špatně. Při 3% úrokové sazbě vám uložených 20 000 000 zajistí měsíční rentu ve výši 50 000 korun měsíčně (600 000 korun ročně), a za to už se dá žít docela slušně.

A kdyby bylo třeba, vždycky můžete sáhnout na část vašeho uloženého majetku. Inflaci můžete při čerpání renty víceméně velkoryse přehlížet, při správném uložení peněz by totiž renta měla růst o inflaci přirozeně, bez vašeho zásahu. Koupili-li jste za výhru nemovitosti, budou adekvátně růst jejich tržní hodnoty a s ní nájmy, které z nich čerpáte. Analogicky to funguje u cenných papírů či při uložení u některého z prověřených finančních ústavů. Přesto upozorňujeme, že o tom, jak naložit s vyhranými penězi a dlouhodobém finančním plánu, je nejjistější poradit se s odborným finančním poradcem.

Kolik je dolarových milionářů (- má více než 20 milionů Kč)?

Jen v České republice jich je zhruba 18 tisíc (máme-li věřit loňským statistikám firem Capgemini a RBC Wealth Management o počtu dolarových milionářů). Po celém světě pak chodí asi 11 milionů osob, které lze označit za dolarové milionáře. Více než polovina z nich žije ve v USA, Japonsku a Německu. V celé Evropě pak máme podle nejnovějších údajů z letošních statistik už asi 3,8 milionu dolarových milionářů.

Nevyhrál jsem. Jak přežít důchod i s méně než 20 miliony korun?

Kupodivu to jde, čehož jsou důkazem desetitisíce živých a zdravých důchodců. Abyste si důchod užili, nesmíte zapomenout na několik zásadních věcí:

  • Před odchodem na odpočinek splaťte všechny své dluhy: Vaše náklady na život pak výrazně klesnou, což se obzvlášť v důchodu velmi hodí.
  • Plaťte důchodové připojištění: Pro člověka, který byl celý život zvyklý na určitý standard, by totiž mohlo skončit infarktem zjištění, že v důchodu musí vyžít jen s životním minimem.
  • Pokud nejste omezeni svým zdravým, pracujte: I důchodce si může přilepšit prací na částečný (či dokonce plný) úvazek. Učitelé mohou dávat soukromé hodiny, překladatelé občas tlumočit, účetní dělat známým daně a tak dále. Spousta důchodců (ačkoli je pravda, že hlavně těch zahraničních) po většinu roku cestuje a užívá si, pár měsíců pak pracuje, aby doplnila bank.
  • Zvažte stěhování: Pokud žijete v drahé oblasti a vaše náklady na bydlení jsou neúnosné, prostě se přestěhujte. Opatrnější mohou třeba z Prahy na Moravu nebo do jedné z okolních vesnic, ti odvážnější pak třeba do jedné z rozvojových zemí. V takovým Vietnamu si člověk za 15 000 měsíčně žije ve srovnání docela dobře.
  • Žijte s rodinou: Pokud vycházíte se zbytkem rodiny a jsou k tomu svolní (to bývá ten největší problém), můžete se všichni přestěhovat na hromádku a zkusit si život v multigeneračním domě. Buď vás to sblíží, nebo se začněte nenávidět, rozhodně však všichni ušetříte!

Zdroj foto: Barcelonastate

Přečtěte si také