Zavřít
Bilance: Délka hraní: Maximální výhra na technické hře je 500 000 Kč
obrázek plovoucího bannery loyalty
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Sazka svět

Máte 20 milionů, ale stačí na důchod?

Máte 20 milionů, ale stačí na důchod?
Představte si, že jste ve Sportce vyhráli takových 20 milionů korun. Můžete nechat zaměstnání a oddávat se sladkému odpočinku? Sazka svět počítal za vás.

Pokud se alespoň okrajově zajímáte o politiku, možná se jako mnozí další, děsíte toho, že až zestárnete, stát na váš důchod prostě nebude mít. Z naší úvahy tak vynecháme jakoukoli formu státní pomoci. 20 milionů korun ze Sportky je zkrátka vše, co máte.

Život z úroků nebude nuzný

Pokud se rozhodnete celých 20 milionů korun uložit do banky (nemovitostí, akcií…), abyste žili z výnosů, nebudete se mít nikterak špatně. Při 3% úrokové sazbě vám uložených 20 000 000 zajistí měsíční rentu ve výši 50 000 korun měsíčně (600 000 korun ročně), a za to už se dá žít docela slušně.

A kdyby bylo třeba, vždycky můžete sáhnout na část vašeho uloženého majetku. Inflaci můžete při čerpání renty víceméně velkoryse přehlížet, při správném uložení peněz by totiž renta měla růst o inflaci přirozeně, bez vašeho zásahu. Koupili-li jste za výhru nemovitosti, budou adekvátně růst jejich tržní hodnoty a s ní nájmy, které z nich čerpáte. Analogicky to funguje u cenných papírů či při uložení u některého z prověřených finančních ústavů. Přesto upozorňujeme, že o tom, jak naložit s vyhranými penězi a dlouhodobém finančním plánu, je nejjistější poradit se s odborným finančním poradcem.

Kolik je dolarových milionářů (- má více než 20 milionů Kč)?

Jen v České republice jich je zhruba 18 tisíc (máme-li věřit loňským statistikám firem Capgemini a RBC Wealth Management o počtu dolarových milionářů). Po celém světě pak chodí asi 11 milionů osob, které lze označit za dolarové milionáře. Více než polovina z nich žije ve v USA, Japonsku a Německu. V celé Evropě pak máme podle nejnovějších údajů z letošních statistik už asi 3,8 milionu dolarových milionářů.

Nevyhrál jsem. Jak přežít důchod i s méně než 20 miliony korun?

Kupodivu to jde, čehož jsou důkazem desetitisíce živých a zdravých důchodců. Abyste si důchod užili, nesmíte zapomenout na několik zásadních věcí:

  • Před odchodem na odpočinek splaťte všechny své dluhy: Vaše náklady na život pak výrazně klesnou, což se obzvlášť v důchodu velmi hodí.
  • Plaťte důchodové připojištění: Pro člověka, který byl celý život zvyklý na určitý standard, by totiž mohlo skončit infarktem zjištění, že v důchodu musí vyžít jen s životním minimem.
  • Pokud nejste omezeni svým zdravým, pracujte: I důchodce si může přilepšit prací na částečný (či dokonce plný) úvazek. Učitelé mohou dávat soukromé hodiny, překladatelé občas tlumočit, účetní dělat známým daně a tak dále. Spousta důchodců (ačkoli je pravda, že hlavně těch zahraničních) po většinu roku cestuje a užívá si, pár měsíců pak pracuje, aby doplnila bank.
  • Zvažte stěhování: Pokud žijete v drahé oblasti a vaše náklady na bydlení jsou neúnosné, prostě se přestěhujte. Opatrnější mohou třeba z Prahy na Moravu nebo do jedné z okolních vesnic, ti odvážnější pak třeba do jedné z rozvojových zemí. V takovým Vietnamu si člověk za 15 000 měsíčně žije ve srovnání docela dobře.
  • Žijte s rodinou: Pokud vycházíte se zbytkem rodiny a jsou k tomu svolní (to bývá ten největší problém), můžete se všichni přestěhovat na hromádku a zkusit si život v multigeneračním domě. Buď vás to sblíží, nebo se začněte nenávidět, rozhodně však všichni ušetříte!

Zdroj foto: Barcelonastate

Přečtěte si také