obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Máme se v Česku dobře nebo ne? Napoví pivní index
Životní úroveň ve vzdálených koutech světa můžete porovnávat různě – dát si vedle sebe ekonomické ukazatele, hospodářské výsledky, a tak dále. A nebo můžete spočítat, jak dlouho musíte v dané zemi pracovat, abyste si mohli koupit určité zboží. Třeba pivo.
A určující jsou dva faktory – výše minimální mzdy na hodinu a současně také průměrná cena piva v barech a hospodách. Výsledkem je pivní index, který poprvé publikoval web qz.com. A došel ke skutečně zajímavým hodnotám.

Překvapivě vyhrálo Portoriko


Tady si můžete půllitr piva dopřát už po 12 minutách práce. Špatně si nevedou ani Lucembursko, Austrálie a Kypr, kde vám to cinkne za 18 minut. Ani Česko, jakožto mekka pivovarnictví v srdci Evropy na tom není špatně – na orosené pivo si průměrný Čech vydělá přibližně po půl hodině (a to ani nemluvme o tom, že mu výčepní natočí bezkonkurenčně to nejlepší).

Celou hodinu musí na pivo pracovat Rumuni, Brazilci a Izraelci


Ale taky to můžeme vzít z opačného konce. Takže pokud přemýšlíte nad stěhováním do jiné země a chcete tam začít nový život, pracovat a pít pivo… Musíme vás důrazně varovat před přesunem do Bangladéše nebo do Gruzie. Abyste si tam mohli pivečko dovolit, musíte totiž pracovat 13, respektive v Gruzii až 15 hodin!


Kdo přijde na pivo nejdřív a kdo nejpozději?


Když bychom měli spočítat, kdo z práce přijde na pivo nejdřív a kdo nejpozději, pořadí by bylo zhruba takové:

Jako první by židli zahříval Němec, Belgičan, Japonec, Kanaďan, Američan a Španěl. Ti by přišli v podstatě zároveň - za 12 minut práce. Hned vzápětí - za 5 minut by dorazil Čech se Slovákem (nojo,  to tak nějak to vyšlo). Za dalších asi 5 minut by se přihnal Maďar, kterému by byl v patách Polák a Chorvat. První pijáci by čekali celou hodinu, než by konečně dorazil Turek a Albánec. Hodinu a půl práce musí obětovat Rus, Thajec a Jamajčan.

Když dorazí do naší pomyslné hospody Egypťan, Uzbek a Nepálčan, už si pravděpodobně se zbytkem osazenstva moc nepokecají – jdou totiž o 4 hodiny později, než třeba Čech. Když přijde po šesti hodinách Etiopan, už může rovnou zavolat taxíka těm statečným, co ještě vydrželi. No a když konečně může po patnácti hodinách práce přijít Gruzínec a Bangladéšan, nemají si už s kým přiťuknout. Je totiž  nový den a všichni musejí zase do práce. Leda, že by počkali na Němce – protože ten už bude mít za chvíli vyděláno na další pivo.

Abyste už nikdy nemuseli počítat, za jak dlouho si vyděláte na pivo, vsaďte si na terminálu Sazky na pohádkový jackpot.
 

Přečtěte si také