obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Loterní milionáři jsou nejčastěji ženatí muži se 2 dětmi
Sazka má poprvé v historii k dispozici unikátní data o skutečných loterních milionářích díky anonymnímu dotazování výherců. Nejčastěji si pro výhry nad milion korun chodí muži v produktivním věku, kteří jsou ženatí a mají 2 děti. Téměř polovina výherců sází alespoň dvakrát za měsíc, 36 % výherců milionů sází pravidelně na každé losování.

První reakce výherců

Právě zjistili, že vyhráli v loterii více než milion korun. Nejčastěji tomu v první chvíli výherci nevěří a opakovaně si kontrolují čísla na své sázence (79 %). Jen 13 % milionářů o svém šťastném okamžiku zavolá svým blízkým a 3 % si dají hned skleničku alkoholu. „S výhrou v loterii dělají Češi tajnosti, radost sdílejí se svými partnery, ale někdy ani to ne a nechají si to jen pro sebe. Ve Velké Británii nebo v Americe je přitom běžné, že výherci se stávají rovnou celebritami a jejich fotky i příběhy plní média,“ říká Veronika Diamantová ze Sazky. 

Výhru dostanou šťastlivci jen pokud se prokážou výherním tiketem, často proto vymýšlejí různé skrýše, kam ho bezpečně uložit. „Více než polovina milionářů nám řekla, že se o tiket bála. Výherní čísla tak končila v trezorech, bankách, ale i založené v knihách, ve sklepě nebo zásuvkách na víno,“ doplňuje Veronika Diamantová.

Téměř 2/3 investují výhru do bydlení

Jak výherci s výhrou opravdu naloží v klíčových věcech koresponduje s tím, co by si lidé přáli. Téměř 60 % milionářů se stěhuje do lepšího bydlení, 30 % výherců si koupí nové auto a poprvé na zahraniční dovolenou vyrazí 26 % výherců. Očekávání versus realita se nakonec nepotkává jen v příspěvcích na charitu. Skuteční výherci jsou střídmější, peníze na dobrou věc dá 15 % loterních milionářů.

Výherci se ale s nově nabytými miliony chovají rozvážně a své peníze utrácejí smysluplně, zbrklé kroky nedělají ani v pracovním životě. Bezmála 90 % z nich zaměstnání měnit nechce ani neplánuje dávat výpověď. Začít nové podnikání chtějí pouze dvě procenta výherců a úplně přestanou pracovat jen 4 % nových milionářů. 

Přečtěte si také