obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Loterie stříbrného plátna
Sázky, loterie a šťastné losy od věků inspirovaly filmaře všech národností. Na co se kouknout, aby vás to hodilo do takové správné milionářské nálady?
 

Šťastný los


Určitě byste měli začít klasikou – americkým filmem Lottery Ticket, neboli Šťastný los. Natočen byl v roce 2010, ale pravděpodobně v něm nehraje nikdo, koho znáte. Což ale zas tak nevadí, protože příběh je naprostá klasika.

Kevin Carson je mladý chlap, s běžnými starostmi, který se chce hlavně bavit. Když se chystá na prodloužený víkend s kámoši, najednou vytáhne z kapsy los a zjistí, že vyhrál 370 milionů dolarů! To je samozřejmě dobrá zpráva. Špatná zpráva je, že výherní kancelář má na sváteční prodloužený víkend zavřeno. A Kevin bude muset přijít na to, jak udržet své štěstí na uzdě a přežít následující tři dny. Jak byste to udělali vy? Jak byste si provětrali hlavu? Ještě štěstí, že do Sazky můžete zavolat kdykoliv…
 


Bláznivá výhra


Tematiku výhry a spousty peněz si podrželi i Španělé, když před 4 lety natočili snímek Pelayos, překládáno jako Bláznivá výhra. Muž jménem Gonzalo v něm vymyslel systém, jak legálně pokořit jakoukoliv ruletu na světě. Las Vegas, Austrálie, Paříž, Madrid, Macao… S příbuznými svojí chytrostí a talentem zruinuje kasina po celém světě a splní si svůj sen. Slušná akční komedie o chuti do života a o tom, jaké to je ovládnout svět ve dvaceti letech. Navíc příběh není smyšlený – rodina Pelayů skutečně žije ve Španělsku.
 


Vyhrál jsem v loterii


Pozadu nezůstali ani Italové. Už v roce 1989 se vytasili s bláznivou komedií Vyhrál jsem v loterii (v originále Ho vinto la lotteria di Capodanno). Je to snad ještě tisíckrát šílenější film, než Maléry pana účetního a Fantozzi. Nevíme, jestli si na konci filmu budete vůbec pamatovat děj, ale zasmějete se stoprocentně. Paolo Villaggio v hlavní roli  - od přírody děsný smolař a přetrhdílo. Ve chvíli, kdy se chystá ukončit svůj ubohý život skokem z okna, dozví se, že jeho los vyhrál ve státní loterii pět miliard lir!

Protože chce být opatrný, výherní los ukryje do starého psacího stroje, jenže když se následujícího dne vrátí domů, čeká ho nemilé překvapení. Byl vystěhován a jeho věci zabavili exekutoři! Vypraví se tedy na dražbu, aby stroj získal zpět, ale s hrůzou zjišťuje, že ve stejné dražbě bylo vydraženo několik úplně stejných psacích strojů, a tak se nešťastník vydává od jednoho majitele k druhému a snaží se najít ten správný stroj. Můžete se vsadit, jestli se mu to povede. Každopádně ponaučení pro Vás – los nebo tiket si vždycky dobře schovejte!

Tady máte odkaz na celý film.

 

Hlavní výhra

Ani domácí kinematografie se loterii nevyhýbá. A dokonce máme na kontě vůbec nejstarší ze zmíněných snímků – film Hlavní výhra z roku 1958. A je plný zvučných jmen – hraje v něm třeba Vladimír Menšík, Lubomír Lipský, Věra Ferbasová, Nataša Gollová, Bedřich Zelenka. Jiří Kodet a Jiří Suchý. Téma ryze odpovídá době – je to krimi komedie o prodavači Františkovi Havelkovi, který v loterii vyhrál automobil svých snů Spartaka. Takže společně se snoubenkou zažívají zatím nepoznané štěstí a nemají ani tušení, že jim vysněné autíčko řádně zkomplikuje život.
 
Originál z padesátých let se špatně shání – ale na stejné motivy byla natočena aktuálnější verze – v roce 1982. Obsazení je ale hvězdné i tentokrát - Pavel Zedníček, Naďa Konvalinková, Petr Nárožný, Ljuba Krbová, nebo Ivana Andrlová. Takže až budete mít hodinku a půl čas, tady to je. Hezkou zábavu, a odkoukejte ve filmech nějaká šťastná čísla!


Přečtěte si také