obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Loterie nebo los jako suvenýr z dovolené
Léto v plném proudu, každý druhý Čech se rozletí, opouští tuzemský rybník a vyráží za hranice. A při poznávání místní atmosféry se může stát, že vás napadne – wow, tady v místní loterii je fakt velký jackpot. Můžu si vsadit a vyhrát?
Zajímavé je, že většinou ano. Příkladem budiž třeba legendární americká loterie Powerball. I pokud nejste rezident USA, můžete si koupit sázenku, a vyhrát jak Powerball, tak třeba i hru Mega Miliony. Musí vám být alespoň 18 let a nesmíte porušovat zákony ani vaší domoviny, ani země, ve které se nacházíte. Taky musíte los nebo sázenku pořídit přímo ve Spojených státech – je zakázáno kupovat je přes internet, a nebo posílat poštou, ačkoliv existují podvodné firmy, které tvrdí, že něco takového je možné. Zkrátka – pohádkové výhře se meze nekladou, jen musíte koupit tiket osobně a přímo na místě. Ne přes prostředníka.

Dokonce – a to je spíš jen pro pobavení, než že by se to někoho z Česka snad týkalo – dokonce si můžete vsadit a vyhrát, pokud jste v zemi jako nelegální přistěhovalec. Štěstěna může usednout na každého a americká loterie už dokonce takové případy zná. Jednomu muži hrozilo vyhoštění, ale po té, co vyhrál tučnou sumu v loterii a měl tím pádem zajištěný nějaký „příjem“, dostal zelenou kartu a v zemi mohl zůstat.

S čím je ale třeba počítat je to, že se výhra daní. A to v každé zemi různě. Je dobré si to ověřit, ještě než člověk dovolenkovou destinaci s výhrou opustí. Pokud je vám ale souzena výherní sázenka na několik milionů, zdaněním pár procenty si určitě radost zkazit nenecháte – nebo si rovnou najmete účetního, který to všechno zařídí.

Podobné je to i s Euromiliony. Ty můžete vsadit kdokoliv po Evropě, i když jste někde zrovna jako turista. Takže Čech si klidně může vsadit ve Španělsku, Švéd v Německu, a naopak. Jenom si taky musíte výhru vyzvednout v zemi, kde jste si vsadil. Ale pokud to bude pár milionů, určitě nebude problém se pro výhru vrátit, že! Lhůta pro vyzvednutí bývá většinou 6 měsíců, pak výhra propadá. Tak si své dovolenkové tikety nezapomeňte zkontrolovat včas.

Také losy si můžete koupit kdekoliv, kde vám je prodají. Základem totiž je, že pokud jako turista nemáte nárok na případnou výhru, prodejce vám nesmí ani los prodat.
 
Tak držíme palce, třeba si letos z dovolené kromě opálení přivezete také tučnou výhru! A pokud ne, doma u Sazky to jde kdykoliv.

Přečtěte si také