obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Losy, tikety a dárky do kolébky
Narození nového člena rodiny je vždy velkou událostí. Nejen pro dotyčné rodiče, ale pro všechny babičky a dědečky, tetičky, strýčky a další příbuzné, ale také kolegy v práci, sousedy doma, známé, přátele. Je to den, který se slavnostním písmem zapisuje do historie rodů a bývá také spojen s náležitými oslavami. Novorozenec, ač o tom zatím neví, dostává při takových příležitostech nejen své jméno, ale také dárečky
Mívají nejrozmanitější podobu. Jsou jimi zlaté řetízky, památníček, láhev slivovice, která se zakope na zahradě až do svatby obdarovaného jedince. Kdysi takovými dárky bývaly také spořitelní knížky, které posléze vystřídalo stavební spoření. Ze světa financí přibylo posléze i životní pojištění, které se pro mnohé zodpovědné členy rodiny stalo samozřejmostí.
 
Těžko říci, co je pro človíčka na počátku jeho života důležitější, jestli porcelánový servis děděný z generace na generaci nebo třeba knížka, která patří ke kultuře českého národa, jako je například Babička Boženy Němcové.
 
Myslím si ale, že by ani při takových příležitostech, jako je příchod nového človíčka na svět, neuškodila troška adrenalinu. Navrhuji, aby se dětem do vínku dávaly také losy nebo vyplněné tikety Sportky, Šťastných 10 nebo Eurojackpotu. Že jsou to věci pomíjivé? Ano i ne. Protože kdyby b náhodou ten drobeček v peřince vyhrál pořádnou částku peněz, čekala by ho jistota, která se prostě počítá. A pak – nejde jen o tu výhru. Jde o radost, jen tak, z toho, že to prostě vyšlo. A darovat právě radost při vstupu do života – je snad něco krásnějšího?
 
Eva Brixi – externí autorka
 

Přečtěte si také