obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Létající vesnice pro miliardáře
Dobrá zpráva pro ty, které už nebaví soukromé tryskáče. Britští inženýři chtějí vyrobit vzducholoď budoucnosti - věc ve vzduchu zatím nevídanou. Nepůjde jen o letoun, který boháče přepraví z místa A do místa B. V útrobách vznášedla se bude dát normálně žít.
Až 250 tun vážící vzducholoď (o sto tun těžší než největší dopravní letadlo Airbus A380). Letět bude moct téměř kamkoli, kam si její movitý majitel zamane - nad rušným městem, vyprahlou pouští nebo nad oceánem.
Obrovské vznášedlo by mělo mít rozlohu přibližně čtyř fotbalových hřišť. Vlastně půjde o takovou malou létající vesnici s víc než dvaceti apartmány k bydlení. To ale není zdaleka všechno. Obyvatelé vzducholodě budou moct relaxovat v lázních, bavit se v nočních klubech nebo v kině. Projekt architektů je celkem smělý. V plánu je i výstavba osmnáctipatrových budov.

Důležitou součástí pak bude nákladový prostor. VIP hosté budou mít k dispozici nejmodernější jachty, vrtulníky nebo drahé vozy. Ty můžou využít při mezipřistáních a mobilní tak budou v podstatě kdekoli na světě.
A cena za tento luxus? 330 milionů dolarů, v přepočtu přes osm miliard korun. Platy pilotů nebo členů posádky nejsou v ceně. Podobně jako vybavení v nákladovém prostoru. Zatím existuje jen prototyp. Britští designéři ho poprvé poslali do vzduchu v roce 2013. Tehdy také projekt posvětil americký úřad pro civilní letectví. Pokud projde dalšími testy, musejí i tak zájemci počítat s tím, že od objednání do dodání uplyne dlouhých deset let.
Přesto by se vám chtělo počkat? Tak tady jsou ještě další technické parametry. Vzducholoď budoucnosti dokáže letět rychlostí i víc než 200 kilometrů v hodině, ve výšce tří tisíc metrů. Doletová vzdálenost by se pak měla blížit deseti tisícům kilometrů.

Pro ty, kterým by se nechtělo zas tak moc utrácet, je určená menší verze - zhruba čtyřikrát lehčí a o něco levnější. I tak to ale bude vyžadovat dávku štěstí v loterii.

FOTO: Andrew Winch Designs

Přečtěte si také