obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Koně dražší, než Lamborghini
Svět závodních koní je prostředím luxusu, byznysu, vrtkavé štěstěny – ale točí se v něm obrovské peníze. Milovníci koní, kteří šetří po pětistovkách, aby si splnili sen mít vlastního koně, by ale raději neměli číst dál. Částky za aktuálně nejdražší koně světa se totiž pohybují o několik řádů výš. A z elegantních zvířat se stává investice stejně zajímavá, jako z luxusních aut, nebo jachet.

Vůbec nejdražším – a stále ještě žijícím -  koněm na světě je asijský plnokrevný plemeník Fusaichi Pegasus, který byl před 15 lety prodán za 60 milionů dolarů! Tmavý hnědák tak v přepočtu stál 1,5 miliardy korun. Když uvážíme, že vůbec nejdražší vytuněné Lamborghini Countach bylo vydraženo za 24 milionů …  Za takového koně by jich člověk koupil 62 a ještě by mu zbylo dost na benzín. Navíc lze s jistotou říct, že kůň (na rozdíl od koní pod kapotou)  žere, ačkoliv třeba ani nikam nejede.  

Zatímco plemeník Pegasus už si ale užívá zaslouženého důchodu, ve stájích na Floridě  se zrodila nová koňská celebrita. Hřebec s netradičním jménem Green Monkey (V překladu Zelená opice) – světlý hnědák se zářivě bílou lysinou a pravou přední ponožkou. Už jako dvouletý byl prodán za 16 milionů dolarů – tedy 280 milionů korun. Kdyby člověk vyhrál aktuální Eurojackpot, mohl by si takové krasavce pořídit do své soukromé stáje klidně dva. Jenže jeho jméno předurčilo, že pak přišlo velké vystřízlivění. Zelený opičák kvůli zranění za celý svůj život nastoupil jen ke třem dostihům, a ani jeden nevyhrál.táje klidně dva. 

I v nižších cifrách se ale dá najít zajímavé „zboží“. Za nejdražšího českého dostihového koně byl dlouho považován  uhlově černý hřebec Blue Coral. Pořizovací cena při koupi v Irsku byla před lety na sedmi milionech. V Česku navíc vyhrál, co mohl. Teď navíc svému majiteli vydělává ještě plemenitbou.

Kůň ale nemusí být jen rychlý, aby dokázal vydělat peníze. Horentní sumy se točí i v koňském baletu – drezuře. Například impozantní černý hřebec, s výškou 175 centimetrů v kohoutku, který předvádí figury a cviky tak precizně, až se tají dech – Moorlands Totilas. Na kontě má několik zlatých medailí z mistrovství Evropy i Grand Prix, a donedávna byl i držitelem historicky nejvyššího bodového ohodnocení vůbec. Před pěti lety změnil majitele a prodej této žijící koňské legendy vynesl podle odhadů okolo deseti milionů eur! A za hříbě, které nese polovinu jeho genů, se platí necelý milion.

Slušná suma. Ale třeba aktuální Eurojackpot by na to s přehledem stačil. Budoucí miliardář přece nebude chtít přijít o nejkrásnější pohled na svět z koňského sedla.

Zdroj foto: © Ken Braddick/dressage-news.com, www.napajedlastud.com

Přečtěte si také