obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Kolik "vás" vlastně je?
Kolik je v České republice milionářů? Nemusíme zůstat u odhadů, existují data o které můžeme počet českých boháčů opřít. Třeba podle posledního průzkumu KPMG počet „milionářů“ vzrostl. Podle dotazníků má dnes majetek v hodnotě milionu korun 62 procent domácností.

Víc než polovina domácností je milionářská. Jenže to neznamená, že jim takové peníze leží na účtech. To je součet veškerého jejich majetku včetně bydlení. A to už úplně tak na juchání není, když si uvědomíme, že průměrná cena nemovitosti v Česku je kolem dvou milionů korun a průměrné auto, které si Čech pořídí v autobazaru, stojí 190 tisíc. Z toho tedy vychází, že necelé polovině tuzemských domácností naopak nepatří skoro žádný majetek.
 
Každopádně pozitivní je, že i po zohlednění inflace počet "statistických" milionářů za posledních 20 let pořád stoupá. V roce 1996 jich bylo zhruba 40 procent, tedy o 20 míň než teď. O skutečném bohatství, tak, jak si ho představujeme, ale víc vypovídá spíš počet dolarových milionářů.A i ten podle České tiskové kanceláře stoupl, teď je dolarových milionářů v zemi přes 23 tisíc. To je nárůst o více než 8 procent za jediný rok, a to číslo je rázem rekordním. K rychlému růstu přispívá (kromě jejich píle a řady úspěšných obchodů) i růst hrubého domácího produktu a růst cen nemovitostí.
 
Dolaroví milionáři jsou podle statistik definováni jako ti, kteří mají zainvestované jmění v hodnotě jednoho milionu dolarů (aktuálně zhruba 24 000 000 Kč). A to bez hodnoty hlavního bydliště, a nebo sběratelských předmětů. Mimochodem, kdyby se všech 23 tisíc dolarových milionářů sešlo najendou, vytvořili by počtem obyvatel města stejně velká jako Chrudim, nebo Strakonice.    
 
Na zvýšení počtu milionářů pilně pracujeme i my. Díky Sazce v průměru v Česku přibydou 2 noví milionáři každý týden. Stačí, když uhodnete 6 čísel z 49. Hodně štěstí, až ho zase zkusíte pokořit.

Přečtěte si také