obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Kolik stojí chytré dítě
Jak bude náš potomek v životě úspěšný záleží do velké míry i na tom, co vystuduje. Škola života je sice pěkná věc, ale ovace za ni člověk čekat nemůže. Jenže kolik vlastně taková univerzitní taškařice může stát? Jednoduchá odpověď...víc, než si myslíte.

Staré pořekadlo praví, že děti jsou naše budoucnost a ekonomové si zase stojí za tím, že nejlepším řešením, jak se zajistit na stáří, je zplodit co nejvíce dětí (a spoléhat na to, že alespoň v jednom z nich se hne svědomí a na stará kolena se o nás postará). 

Předpokládejme, že nejste troškař a když už vzdělání, tak se vším všudy. Jednou z nejprestiznějších univerzit světa je americký Harvard. Ten navíc patří k těm nejselektivnějším školám na světě a bere jen devět procent uchazečů. Školné stojí zhruba 800 tisíc ročně. Jen pro představu, to je asi 67 tisíc KAŽDÝ MĚSÍC. Teď už tušíte, kolik byste asi měsíčně měli vydělávat?

Bakalářské studium trvá tradičně 4 roky, navazující magisterské rok a doktorandské další tři až čtyři roky. Pokud tedy chcete mít syna, nebo dcerunku ověnčené prestižními tituly, tak za celou dobu studia zaplatíte minimálně šest a půl milionu korun. A pozor - to je jenom školné. Něco taky stojí bydlení na koleji, jídlo, a studentnské večírky (pokud nechcete mít ze svého dítěte podivného asociála). Takže neškodí, když k tomu ještě tak tři, čtyři miliony přihodíte. Celkový účet: deset milionů korun.  

Dost podobně je na tom i Yale. Cambridge je levnější, ale není o nic lehčí se na ni dostat. V minulosti ji studovali třeba Isaac Newton, Charles Darwin, nebo Stephen Hawking.

Vzdělání ale leze do peněz i v případě, že neopustíme český rybník. Živit vysokoškoláka, a to i pokud studuje na státní škole, na které se školné neplatí, stojí v průměru 5 až 7 tisíc měsíčně. Ročně okolo sedmdesáti tisíc. Pokud chcete aspoň magistra, bude to stát celkem minimálně 350 tisíc. A to ještě nepočítáme s tím, že potomek nemusí všechny semestry dokončit v termínu a nebude rozhazovat peníze rodičů na všechny strany. 

 Odhady navíc uvádí, že vychovat dítě od narození do maturity stojí zhruba dva miliony korun.

Prodraží se ale i středoškolák.  Bydlí doma, potřebuje školní pomůcky a sám si většinou nevydělá nic. Cenově se tak od vysokoškoláka zase tak moc neliší. 

Na to člověk přeci nemusí mít ani ten Harvard, aby mu došlo, že z normální výplaty to prakticky nejde zaplatit! Vzpomeňte si an to, až dnes půjdete okolo terminálu Sazky. 

Přečtěte si také