obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Kolik peněz lidé naházejí pro štěstí do kašen?
Patříte k těm, kteří neminou kašnu, aniž by do ní pro štěstí hodili minci? A přemýšleli jste někdy, kolik peněz se může z těch nejznámějších po čase vylovit. A kam peníze putují? Víme to…
 
Nejčastěji to probíhá takto. Vyrazíte na dovolenou do vysněného města. Je krásný den a vy se v něm jen tak procházíte. Kašnu na náměstí minout nelze. Prohlédnete si sochu uprostřed a rafinovaný vodotrysk. V dobrém rozmaru na dno kašny hodíte desetikorunu nebo jinou minci. A něco si přejete.

Nemůžeme se podívat jinam, než do Las Vegas, města, kde štěstěna nikdy nespí a kde se to fontánami jen hemží. Mnohé z nich jsou přitom replikami slavných evropských děl. Hotel Bellagio třeba ze své kašny ročně vyloví dvanáct tisíc dolarů, které dává na charitu. Peněz ve vodě ale skončí podstatně víc.Nějaké mince uvíznou v čističce a něco vyberou zpátky ti, kteří na pověru o vhozené minci pro štěstí nevěří a raději se obohatí o pár drobných. No, záleží na tom, jak dlouho budou v kašně lovit. Mohlo by to být totiž podstatně víc, než pár dolarů, eur nebo třeba korun.

Ne vždycky ale dávají majitelé peníze na dobročinné účely. Třeba z jedné newyorské fontány vylovené peníze používají na její údržbu. Zaměstnanci parku, ve kterém je umístěna, z ní každé tři měsíce vyloví zhruba tři tisíce dolarů.Obě tyto částky jsou nesrovnatelné s tím, kolik peněz se ročně vyloví ze slavné italské fontány di Trevi. Jednu z dominant Říma ročně navštíví miliony turistů. Říká se, že kdo do fontány hodí minci, zajistí si, že se do Říma zase někdy vrátí. A lidé se vracet evidentně chtějí, protože na dně fontány leží opravdu miliony. Konkrétně do ní lidé naházejí ročně deset až dvacet milionů korun. Této sumě přispívá i to, že je fontána střežena kamerami a už není tak snadné z ní peníze lovit. Každopádně všechny mince jdou na dobročinné účely, třeba na jídlo pro chudé nebo nemocným lidem.

Zdroj foto: mahalo.cz, bellagio.com, nycgovparks.com
 

Přečtěte si také