obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Kdo z miliardářů zametal chodníky?
Jejich majetek je odhadovaný na desítky miliard dolarů. Nejbohatší muž světa Bill Gates jich má prý skoro osmdesát. V přepočtu jde o vyšší sumu než je roční rozpočet celé České republiky. I ti nejúspěšnější lidé na světě ale začínali úplně obyčejně. A my víme jak!

Už zmiňovaný Gates se počítačů držel od mládí. Od patnácti pracoval jako programátor. Hledal chyby v softwaru, který kontroloval distribuci energie. Tehdy ještě netušil, že založí Microsoft, a že jednou bude vydělávat skoro milion dolarů za hodinu. Přitom kdyby měla jeho firma zaplatit za každé zamrznutí počítače jeden dolar, zkrachovala by prý za tři roky.

To další Američan Warren Buffet, jeden z nejúspěšnějších investorů přezdívaný „věštec z Omahy“, si první peníze vydělával roznášením novin. Později, už jako bohatý muž, celé vydavatelství koupil. Prý šlo o dlouho chystanou pomstu jednomu z bývalých kolegů nosičů, kterého nesnášel.

Firma britského miliardáře Richarda Bransona dnes plánuje komerční lety do vesmíru. Jeho jmění je sice výrazně nižší než v případě obou Američanů, do jeho imperia ale patří třeba letecká společnost Virgin Atlantic Airways a pak asi dalších čtyři sta společností. On sám si začal vydělávat už v jedenácti letech – napilno měl hlavně v prosinci, prodával vánoční stromky.

Do žebříčku dolarových miliardářů se letos poprvé probojoval i legendární basketbalista Michael Jordan. Jen málo kdo v Severní Karolíně před lety tušil, že ten vytáhlý uklízeč, co zametá před hotelem listí, bude jednou sázet neuvěřitelné koše v NBA a získá snové peníze od sportovní značky Nike.

A nesmí chybět ani začátky historicky pravděpodobně nejbohatšího muže – jeho majetek se odhaduje v přepočtu na současnou měnu na 200 miliard dolarů. John D. Rockefeller investoval v druhé polovině 19. století do ropy a založil jednu z nejvlivnějších dynastií ve Spojených státech. Obchodního ducha měl odjakživa. Jako dítě prodal kamarádům za padesát dolarů barevné kamínky. Když byl o něco starší, nastoupil do malé firmy jako účetní. Tady zjistil, že ho čísla prostě baví.

Přečtěte si také