obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Kdo je kámoš a kdo ne
To se pozná. Ve vyhrocených situacích docela jasně. Kdo je opravdový kamarád a přítel. V krizových situacích, v okamžicích, které jsou výjimečné. Třeba když vyhrajete ve Sportce a obeznámíte s tím kámoše v práci, v hospůdce, na hřišti. Najednou jako byste byli hvězdou první velikosti.
Jako mávnutím kouzelného proutku jste vážení, vyhledávaní, obletovaní ostatními. Najednou s vámi chce kamarádit i ten, koho vlastně vůbec neznáte. Jeden vás uctivě zdraví, jiný vám podstrojuje, třetí se s vámi chce setkat, čtvrtý vás zve na návštěvu domů.  A ten „nejodvážnější“ vám nabídne, zda byste mu nechtěli půjčit nějakou tu částku, že se dostal do úzkých se splácením úvěru a že... A že vám to stejně neublíží, když teď máte vystaráno. A že byste aspoň udělali dobrý skutek.

Najednou se kolem vás rojí spousty těch, kteří mají snahu si vás naklonit, využít vaší dobroty, nakukat vám, že je vlastně vaší povinností rozdělit se s potřebnými. Říkám si, že to jsou takové mezní příběhy, kdy člověka kromě příjemného štěstíčka čeká i velké rozčarování: prokáže se, kdo je kdo. Kdo to s vámi myslí dobře, upřímně a normálně. A kdo vychytrale krouží, aby si z toho urval, co jde.
 

Má to však své výhody
 

Vyhrát, to je takový chytrý test, jak si prověříte, kdo to s vámi myslí doopravdy a kdo se jen lísá s vidinou vlastního prospěchu.Takže uspět ve Sportce je i cestou k poznání lidí, které máte kolem sebe. Psychologie v praxi, něco jako přidaná hodnota k běžným mezilidským vztahům. Po chvíli přemýšlení si říkám: sázet a vyhrát znamená i něco víc, než zbohatnout. Výhra může být prověrkou toho, kdo za vaši pozornost stojí a kdo ne.

Eva Brixi – externí autorka

Přečtěte si také