obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Kdo by měl platit na prvním rande?
Historicky byl muž vždy považován za živitele, byl to tedy on, kdo měl společenskou povinnost zatáhnout účet za večeři či další aktivity. Jak je tomu dnes?
Výše zmiňované pravidlo je pro mnohé mantrou i v dnešní době. Řadu mužů vůbec nenapadne, že by měla žena na první schůzce cokoli platit. Pomalu se však množí emancipované ženy, které nabídnou, že se o účet podělí rovným dílem, případně že jej uhradí dokonce celý.

Většina žen se nechá pozvat

Podle průzkumu provedeného mezi členy seznamky Luxy celých 63 % žen očekává, že platit bude muž. Podobné výsledky nabízejí i další ankety na toto téma. Přesto je zde patrný posun – co bylo dříve neoddiskutovatelným pravidlem a povinností, už dnes řada lidí považuje za téma k diskuzi.

Zajímavé jsou v tomto ohledu také výsledky průzkumu vědců z kalifornské Chapman University. Ti na téma placení na prvním rande vyzpovídali více než 17 000 lidí, přičemž zjistili, že 39 % žen, které nabídly, že se o účet podělí, ve skrytu duše doufalo, že muž jejich nabídku odmítne. Celých 44 % žen se cítí uraženě a dotčeně, pokud je muž nechá platit na prvním rande. Takový muž se podle nich chová velmi nezdvořile.

Co říká etiketa?

Existuje tedy nějaké závazné pravidlo, podle nějž zaručeně poznáme, kdo by měl platit na první schůzce? Spíše ne. Ačkoli to většina lidí stále považuje za povinnost muže, emancipace dospěla do bodu, kdy se najdou ženy, které odmítají nechat za sebe platit.

Za určité vodítko lze považovat iniciátora rande: pozve-li muž někam ženu, nemůže se divit, když na něj zbyde úhrada celého účtu. Naopak, pokud rande iniciovala žena, musí počítat alespoň s rozdělením účtu. Stejně tak by se žena neměla rozčilovat v případě, že muž přijme její nabídku přispět na zaplacení útraty.

Jaký je váš názor? Měl by na první schůzce platit vždy muž?

Přečtěte si také