obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Kam se hrabe Ježíšek: Naše továrna na sny funguje po celý rok, přání splnila už více jak tisícovce mladých sportovců!
Zatímco dospělí fantazírují o pohádkovém bohatství, dětem ke štěstí zpravidla stačí výrazně méně. Pro mnohé je požehnáním už jen možnost dělat, co je baví – třeba milovaný sport. Řadu aktivit lze ale těžko provozovat bez finančního zázemí, vybavení, peněz na soustředění, kurzy a další nezbytnosti, na něž se rodičům někdy nedostává…
 
Sport nesmí být výsadou bohatých. Víme to my v Sazce a vědí to i čeští olympionici. Společně jsme proto založili Českou olympijskou nadaci, která zajišťuje hmotnou pomoc sociálně slabším rodičům dětí od 6-18 let.

Pravidelně vybíráme ze stovek žádostí o podporu a společně s vámi, milovníky loterních her, děláme radost mladým sportovcům. Nově se jedná o 71 dětí. I ony teď dostanou možnost věnovat se sportům, které milují, ale na jejichž provoz rodiče neměli dostatek prostředků. Rozhodnutí padlo během 15. zasedání komise ČON, která od svého vzniku podpořila už 1 058 mladých sportovců celkovou částkou převyšující 5 600 000 Kč. A jelikož jsou tyto prostředky z části generované také loterií, patří největší dík právě vám, samotným hráčům.
 
Příběhy vybraných mladých sportovců:
  • Ačkoliv talent není rozhodujícím kritériem při rozhodování o rozdělování příspěvků, nadace stihla podpořit už několik budoucích nadějí českého sportu. Konkrétně šlo třeba o Natálii Mlýnkovou, která loni přispěla české reprezentaci hokejistek do 16 let k zisku stříbrné olympijské medaile.
  • Rodiče dětí často žádají jen o pokrytí nákladů na účast nadějného sportovce na některé z vrcholových akcí. V minulosti šlo třeba o světový šampionát v šachu nebo financování přípravy v synchronizovaném plavání na OH 2018 v Tokiu.
  • Na posledním zasedání ČON byla pro jednoho hocha schválena finanční podpora na zajištění výjezdu na Mistrovství světa juniorů v lukostřelbě.
  • ČON však neplní sny jen budoucím světovým šampiónům. Nejdůležitější je chuť sportovat. Tu demonstrovaly děti z dětského domova v Dolních Počernicích. Nadace se proto rozhodla darovat jim 9 jízdních kol, na nichž jezdili sportovci během her v Soči.
  • Kromě přímé podpory konkrétních mladých sportovců ČON organizuje také řadu speciálních akcí určených dětem. Naposledy pro ně nafotila kalendář nebo ve spolupráci se Sazkou zorganizovala akci „Dostaň Jágra“, během níž populární Džegr vyzval děti k měření sil v řadě sportovních aktivit (a pěkně se u toho zapotil).
  • ČON vychází vstříc také mladým fanouškům. Nejeden z nich díky Nadaci naživo prožíval zápasy české reprezentace. Mnohé se chtěly setkat tváří v tvář s některým ze svých idolů a sportovních vzorů. Některé toužily potřást pravicí fotbalistovi Petrovi Čechovi, jiné zbožňují hokejistu Jaromíra Jágra a další byly v sedmém nebi ze sportovců, kteří sice většinou neplní přední stránky novin, ale ve svých odvětvích patří k absolutní špičce (naposledy např. lukostřelec Brady Ellison nebo florbalista Jan Natov).
 
O České olympijské nadaci
Česká olympijská nadace vznikla v prosinci 2012. Jejím cílem je sportovní podpora individuálních dětí ve věku od 6 do 18 let, kterým ve sportování brání nedostatek prostředků. Sport by totiž neměl být výsadou bohatých. Příspěvky jdou vždy jen na konkrétní věci typu vybavení, kurzů, kroužků nebo soustředění. O podporu mohou zažádat zákonní zástupci dětí, a to přímo prostřednictvím formuláře na webových stránkách ČON (http://nadace.olympic.cz/). Příspěvky mohou dostat např. děti z rodin, které pobírají příspěvek na dítě nebo děti vyrůstající v sociálních ústavech. Samotná nadace je financována českými sportovci, příspěvky partnerů Českého olympijského týmu a individuálních dárců a výtěžky charitativních dražeb. Hlavním partnerem České olympijské nadace je společnost Sazka.

Přečtěte si také