obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Kam na dovolenou, až vyhrajete? Tady je 5 NEJ míst roku 2018
Kréta, Londýn nebo exotické Bali. Tato místa byste měli letos navštívit, alespoň podle hodnocení milionů uživatelů turistické stránky TripAdvisor. Můžete to brát jako návod, kam vyrazit, až se díky našemu losu stanete Mega Rentiérem! A nebo jen tak…

5. Kréta, Řecko

Kreta_600x500.jpg

Pátá příčka patří velmi oblíbenému cíli i českých turistů, řeckému ostrovu Kréta. Podle bájí se tu narodil král olympských bohů Zeus i evropská civilizace, a tak je Kréta doslova prošpikovaná antickými památkami. Obdivujte Minojské paláce, ztraťte se v kouzelném přístavu města Chania anebo si užijte křišťálově čisté mořské vlny a dlouhé bělostné pláže.

Náš tip: Udělejte si jednodenní výlet na západní pobřeží do městečka Georgioupolis. Přímo na pobřeží na vás čeká nekonečně dlouhá bílá pláž s pozvolným přístupem do vody i klidným mořem. Až vás začne slaná voda pálit do očí, zajeďte k tyrkysovému sladkovodnímu jezeru Kournas anebo navštivte nedaleké vodopády v Argiroupolis, kde je také skvělá restaurace.

4. Bali, Indonésie

Bali_600x500.jpg

Ostrov Bali září všemi barvami a turisté sem míří hlavně díky nejkrásnějším plážím světa. Prozkoumejte podmořský život a seznamte se s pestrobarevnými živočichy pod hladinou nebo se vyfoťte s roztomilými opičkami u některého ze stovek klášterů. V hlavním městě Ubud si pak užijete třeba exotická taneční představení nebo kurzy batikování či jógy.

Náš tip: Z kláštera Tanah Lot se vám bude tajit dech! Je postavený na skále přímo v moři a celý den se tu tak impozantně tříští vlny... Podle cestovatelů tu také uvidíte jeden z nejkrásnějších západů slunce.

3. Řím, Itálie

Rim_600x500-(1).jpg

Na návštěvu hlavního města Itálie je ideální jaro. V Římě se probouzí léto velice brzy a i na začátku jara si odtud krom zážitků přivezete zřejmě i opálený nos. Dominantou města je obří Colosseum, vidět ale musíte i Pantheon či Fontánu di Trevi. A kde jinde ochutnávat skvělou italskou kuchyni než právě v její domovině?

Náš tip: Jestli výlet do Říma plánujete v letních měsících, doporučujeme vám ubytovat se v přímořském městečku Ostia. Do centra to odsud trvá asi 30 minut a vy se každý večer budete z vařícího města vracet do příjemné oázy s restauracemi, plážovými bary, ale i antickými vykopávkami nebo dvěma přírodními rezervacemi.

2. Londýn, Velká Británie

Londyn_600x500.jpg

Londýn je ideálním místem na prodloužený víkend. Nabízí bezpočet památek od Big Benu přes Tower Bridge až po Buckinghamský palác, skvělé galerie, jako je klasická National Gallery nebo moderní Tate Modern, obří parky přímo v srdci města, ale také Čínskou čtvrť nebo náměstí s neonovými tabulemi Picadilly Circus.

Náš tip: Zažít musíte londýnský street food. Určitě si nezapomeňte dát smaženou rybu s hranolkama. Jen pozor, ať to nepřeženete, mohlo by vám z tolika oleje být i krapet nevolno. Vhodné je to pak samozřejmě zapít, nejlépe některým z místních piv čepovaných bez pěny do pinty, a to ideálně v jednom z místních pubů s živou hudbou.

1. Paříž, Francie

Pariz_600x500.jpg

Králem roku 2018 je podle cestovatelů z celého světa hlavní město Francie. Turisté se sem vracejí kvůli jedinečné atmosféře i unikátním památkám. Nutností je návštěva Eiffelovy věže, Vítězného oblouku i Notre Dame, v galerii Louvre se podíváte na obraz Mona Lisa a obědvat budete v nejlepších restauracích i bistrech světa. Až se setmí, zamiřte do Moulin Rouge.

Náš tip: Paříž, to jsou samé památky, umění, jídlo... Pokud si budete chtít na chvíli odpočinout a nabrat energii, doporučujeme Parc des Buttes-Chaumont. Klidná zeleň uprostřed rušného města. Atmosféru navíc dokreslují skály a jeskyně, jelikož se na místě v minulosti těžil sádrovec pro pařížské domy. Dominantou je pak starý pavilon na jednom ze skalních útesů.

Přečtěte si také