obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
K čemu je dobrý úklid počítače
Únor je pro mne takový zvláštní měsíc. Nejsem velký sportovec, tedy vlastně žádný sportovec, nebo ještě přesněji, raději vygruntuji celý dům než abych si šla zaběhat za humna s kamarádkou. Takže v tenhle měsíc zpravidla více vysedávám u počítače a šetřím síly na březen a první jarní den, který mne vyhání každý víkend na zahradu a do rukou mi napasuje hrábě, lopatu a jiné nepostradatelné nářadí.
Nu a ten únor bývá zasvěcen zcela jiné činnosti, než by mohl být... Totiž také úklidu, ale více sofistikovanému, svým způsobem nezbytnému, bez uplatnění kreativity a fantazie, s využitím posledních zbytků rozumu, co mám. Jde o úklid v počítači. Ten patrně mnozí z nás odkládají, jak to jen jde. nejsem výjimkou.  Za ten rok se tam toho nashromáždí nepočítaně a já tuším, že varovný prst hrozí stále akutněji. A tak je potřeba něco přeházet, uložit, hodně mazat, zálohovat. Však to znáte.

A jak to souvisí se Sazkou? Možná byste se divili. Aby to nebyla rutina bez radosti, řekla jsem si, že si ji trochu zpestřím. A tak si letos dělám jen tak pro legraci maličkou statistiku. Kolik mailů svých známých smažu, kolik jich ponechám. Počítám, kolik spamů přišlo za týden, a také kolik mne jich zaujalo přesto, že jsem o ně nestála. Také si dělám čárky do kolonky, jaký počet sdělení od kterého pisatele dorazilo za měsíc. Zaznamenávám, jaké množství mailů bylo od lidí naštvaných na cokoli včetně mne, a kolik zase děkovných, veselých a povzbuzujících. Registruji i omyly, tedy maily, které měly skončit na jiné adrese než mojí. Zajímá mne, jaké množství dopisů si namířilo do mé schránky od nejrůznějších podvodníků typu Jsem predstavitel nejmenovaná firma z budoucnosti, který vám píše dát mnoho peněz, když vám dnes vyplnit se zasláním... Sama se divím, kolik takových úžasných nabídek ještě stále všelijací narušitelé klidného prostoru stojatých vod zasílají. V tuhle chvíli mi to ještě nevadí.

Mám totiž plán. I tento součet mi dobře poslouží ve využití mé praštěné statistiky. Čísla vsadím. Nejsem ještě s přehledem kolik, kdo a proč mi v posledních měsících napsal u konce, takže se dá těžko předvídat, bude-li moje snaha vůbec k něčemu platná. Myslím však, že ano, něco už se rýsuje. Třeba mne dovede nenápadně k úžasné výhře.
 
Eva Brixi – externí autorka
 

Přečtěte si také