obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Jméno navždy v učebnicích
Když se boháč dostatečně „vyblbne“, což může spočívat v tom, že si koupí, na co si vzpomene, začne přemýšlet i o tom, jakpak to zařídit, aby alespoň jeho jméno žilo navěky. Když už on sám si nesmrtelnost koupit nemůže.

Vzorů je zdánlivě mnoho. Inspirací je často penězi překypující dynastie Rothschildů. Jejich jméno nese kde co. Z těch hezkých věcí zoologové znají  ohrožený poddruh žirafy - Rothschildovu.

A pak případně botanici Rothschildovu orchidej.

Zdá se tedy, že stačí plný sejf (či konto) peněz a pojmenování namátkou třeba nově objeveného druhu opice jako ,,Makak Františka Nováka“ je snadná věc.

Opak je pravdou. Zmíněné druhy zvířat totiž nenesou jméno podle celé dynastie Rothschildů, ale jen podle jednoho. Ten se jmenoval L. Walter Rothschild a byl to tak trochu černá ovce rodiny.

Protože neměl zájem ani talent pro finančnictví, bylo mu nakonec dovoleno věnovat se svým zálibám, a to zejména botanice. Již ve svých sedmi letech totiž prohlásil, že založí botanickou zahradu. Jako dítě sbíral hmyz, motýly a zvířata. Mezi jeho domácí zvířata v rodinném domě patřili například klokani a exotické ptactvo. Jen během své expedice na Novou Guineu  v třicátých letech pojmenoval desítky druhů orchidejí – ale proto, že je jako přírodovědec sám objevil. Takže pokud nerozeznáte želvu od kokosu, tudy cesta nevede.

Je-libo si koupit celé město a pojmenovat ho po sobě?

Lepší taktiku zvolil jistý mladý a úspěšný (a bohatý) Brit Scott Alexander. Jeho společnost Ultimate Lifestyle Group Incorporated má 60 zaměstnanců a nabízí celebritám kompletní servis – od kosmetických zákroků až po fitness trénink a pronájem aut. Jedním z klientů tohoto podniku je i americký herec Tom Cruise, kterého sám Scott připravoval na roli ve filmu Mission Impossible III. Ale odhlédněme od byznysu – Scott Alexander je zkrátka boháč, a také se podle toho chová. Nedávno se rozhodl šmahem utratit tři miliony liber, aby si v Bulharsku koupil městečko. Svůj „kus země“ samozřejmě pojmenoval po sobě (Alexander) a v budoucnu se tam chystá lifrovat britské turisty. Takže evidentně to není „Mission Impossible“…

Planeta nebo ulice to asi nebudou...

Těžké je to i s pojmenováním planet, a nebo třeba odrůd růží. Řada společností sice nabízí, že za drobný poplatek můžete něco takového pojmenovat po sobě a nebo to někomu dát darem. Jenže háček je v tom, že vaše jméno pak bude jen v databázi onoho konkrétního zprostředkovatele.

Vědci a astronomové si budou dál svoje objekty a objevy pojmenovávat třeba čísly a kódy. Donutit je označovat x světelných let vzdálenou hvězdu kupříkladu  jako ,,Asteroid Libuše Ptáčkové“ nelze ani penězi, ani pod pohrůžkou násilí.

Pravděpodobnost, že Vaše jméno ponese třeba ulice, nebo náměstí, je také velmi nízká. Předně se nám v místopisných názvech rozmáhá takový nešvar, a sice pojmenovávat je po osobnostech už nežijících. A pak – vždycky proti vám bude stát nějaká komise z úřadu, která by na ceduli raději viděla jméno existenciálního básníka.

Variantou je snad jen:

•vyrobit a nechat si patentovat nějaký nový přístroj, automobil, nebo vysavač


•vyhlásit někomu válku a mít spoustu vrtochů (jako Napoleon…)


•nechat peníze penězi, a stát se mučedníkem (poměrně zvládnuté to měl Jan Hus a po něm se jmenuje kde co)

Nebo si počíhat na Superjackpot Sportky a utratit peníze za něco skutečně potřebného! Co myslíte vy? Podělte se s námi v diskuzi.                     

 

Přečtěte si také