obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Je smůla jen výmluva?
Takové štěstí je krásné, žádoucí, chceme jej a toužíme po jeho doteku. Štěstí má však sestru, smůlu. Ohyzdnou hrbatou jezinku, která, snad zhrzena vlastním osudem, se už od počátku věků lepí lidem na paty a po kapkách jim dává zakoušet protivenství, jimž už od kolébky sama čelit musela…

Smůlu lze nejlépe popsat právě jako protiklad štěstí (případně jeho nedostatek). Zatímco štěstí je strůjcem pozitivních událostí, smůla je jako ropa rozlitá po hladině oceánu. Kdo má smůlu, je zahalen smolnou dekou, která jej izoluje od potenciálně žádoucích jevů. Brání mu v rozběhu, nenechá jej pocítit vlahou ranní rosu ani svěží mořský vánek. Ale dost poetických přirovnání, vraťme se na zem.

Smůla je, když…

...jsem se ke zkoušce naučil 24 z 25 otázek a jako na potvoru si před komisí vytáhnu právě tu pětadvacátou. Souhlasíte? Snad. Co když však hrajete Sportku a padne vám 5 čísel ze 6? Je to smůla, protože jste nedosáhli na všechna čísla, nebo jde o štěstí, protože jste taky nemuseli získat nic? Vnímáte tu podobnost s problémem jestli je sklenice poloprázdná nebo spíš poloplná?

Někomu může smůla sloužit také jako omluva pro nedostatečnou připravenost (například ve sportu), případně na smůlu svádí třeba neúspěch u pracovního pohovoru. Smůla se tak mnohdy dere jako vysvětlení na jazyk lidem s nižší sebereflexí, těm, kteří hledají důvody hlavně u druhých. Obecně vzato je však smolný jev takovým, který je vnímán negativně a z pohledu běhu událostí považován za krajně nepravděpodobný.

Jak víme, že je smůla smůlou?

Pokud vyjdeme z hypotézy vyřčené v poslední větě předchozího odstavce, měli bychom za smolné považovat například to, když nás během procházky z čistajasna překvapí průtrž mračen. Bereme-li tento incident jako samostatný, od dalších událostí izolovaný jev, pak jistě. Realita však není složena ze separátních a na sobě nezávislých jevů. A tak takový liják, který nám způsobil dočasné nepohodlí, možná zajistil, aby nám na zahrádce vykvetly pelargonie, zemědělce ušetřil před zničením úrody, díky čemuž nebudete brambory kvůli nedostatku nakupovat dráž. A možná liják donutil zůstat doma vašeho souseda, kterého by jinak během procházky se psem přepadl hledaný exhibicionista.

Vzhledem k tomu, že nejspíš nikdo z nás nedokáže předpovědět důsledky každého jevu, můžeme vůbec s jistotou vědět, jestli to, co dnes považujeme za smůlu, nespustí sled událostí, na jejichž konci čeká třeba výhra v Eurojackpotu?

Přečtěte si také