obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Jaká jsou šťastná čísla podle výzkumu?
Britský spisovatel Alex Bellos nedávno vydal knihu, v níž publikuje výsledky své rozsáhlé studie o šťastných číslech. My ji přečetli za vás, podívejte se, co jsme zjistili.

V rámci průzkumu Alex Bellos lidem po celém světě rozeslal na 30 000 dotazníků týkajících se jejich šťastných cifer. Na základě výsledků pak sepsal knihu, v níž se věnuje rozboru výsledků své studie. Pro milovníky loterijních her typu Sportka nebo Eurojackpot může jít o zajímavý zdroj inspirace. Proč si zkusmo nesestavit sázenku Sportky třeba z „nejšťastnějších čísel světa“?

Sedmička jako královna štěstěna

  1. Číslo 7 je univerzálním šťastným číslem pro většinu tzv. západní civilizace. Sedmičky bývají nejsilnější kombinací u jednorukých banditů, sedmička je i hitem snářů, kde znamená výhru. Podle mnohých má sedmička také magickou moc, dokáže nás ochránit před nebezpečím a je symbolem naděje i štěstí.
  2. Druhým nejpopulárnějším číslem je trojka. Zatímco nešťastné věci údajně přicházejí po trojicích, do třetice všeho dobrého. Vidět třínohého psa je dobré znamení, zatímco tři zahoukání sýčka předznamenávají neblahé události.
  3. Třetí příčka patří číslu 8, které za šťastné považují hlavně v čínské (a japonské) kultuře. Důvod je prostý – výslovnost čísla 8 v čínštině je nápadně podobná výslovnosti slova „prosperita“ respektive „bohatství“.
  4. V Číně je za nešťastnou považována čtyřka, kterou však zbytek světa docela může.
  5. Páté nejpopulárnější číslo výzkumu je pět. A opět za to mohou Číňané, kteří pětku považují za šťastnou.
  6. Šestá pozice pak náleží, pro nás trochu překvapivě, číslu 13. Jeho popularitu přisuzujeme snaze řady jedinců vybočovat a stavět se proti konvencím. Příklad za všechny? Zpěvačka Madonna.

Pro milovníky statistik je k dispozici tabulka s četností každého čísla ve formátu Excel ke stažení: http://www.supadu.com/images/ckfinder/217/files/Bellos/Alex%20Bellos%20Favourite%20Number%20List.xlsx).

Jen pro úplnost dodejme, že kniha Alexe Bellose se jmenuje Alex Through the Looking-Glass: How Life Reflects Numbers and Numbers Reflect Life. Bohužel však zatím není k dispozici v českém překladu.

Přečtěte si také