obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Jaká je generace Y?
Říká se jim nová generace Y, nebo mileniálové. Narodili se v 90. letech, a teď už to nejsou děti – je jim okolo pětadvaceti. A mají úplně jiné zvyky a priority, než se kterými trh, firmy, zaměstnavatelé, ale i rodiče vůbec počítali.

Nežijí kvůli tomu, aby pracovali


Tak za prvé – tato generace nehodlá hromadit peníze, a za našetřenou sumu si dopřát dovolenou v Jugoslávii a další sociální jistoty. Pro jejich rodiče byly peníze často vrcholem žebříčku hodnot, generace Y to ale tak prostě nemá. Peníze jsou důležité, ale pouze jako prostředek k tomu, jak si užívat život. Peníze jsou svoboda. Ale mileniálové nežijí kvůli tomu, aby pracovali. Naopak. Chtějí, aby je práce bavila, a nejsou ochotni snášet přesčasy, které nikdo neocení. Osobní život už není odsouván na druhou kolej, až „bude čas“.

mobil-a-mlady-par.jpg

Někteří zaměstnavatelé jsou z nové generace nešťastní. Mají pocit, že se jim nechce pracovat. Ale to není pravda. Dnešní dvacátníci se vrhnou po hlavě do práce, která jim dává smysl, ale nesežere jim všechen volný čas a jejich osobnost. A to je v konečném důsledku pro firmu spíš výhoda.

Láká je volná pracovní doba, případně zkrácené úvazky. Málokdo z generace Y touží po tom být zavřený v kanceláři osm hodin, každý pracovní den. Stírá se hranice mezi prací a volným časem – díky využívání technologií, kterým děti devadesátek rozumí, mohou pracovat na dálku a odkudkoliv.

Milují změny a jsou výjimeční


Nová sílící generace také miluje změny. Jejich rodiče byli schopní strávit v jednom zaměstnání dlouhé roky, nebo se za celý život nepřestěhovat z původního bydliště. Mileniál je teoreticky schopný žít kdekoliv na světě, a rozhodně chce objevovat a zkoušet, co mu svět nabízí. Do zahraničí na zkoušku často odjíždí už na škole.

Od malička jim bylo opakováno, že mají svobodu a mohou být čímkoliv, čím chtějí. Proto chce mileniál být výjimečný. A nebo si myslí, že už výjimečný je. Pravdou ale je, že všichni být výjimeční prostě nemohou.

Také o penězích toho ví dost. Už od malička mají konto v bance a chápou, že při případných půjčkách si peníze půjčují jen a pouze od svého budoucího já.

V jedné věci jsou ale mileniálové velmi naivní. Věří totiž, že do důchodu půjdou nejdéle v 59 letech, a pak už nikdy pracovat nebudou.

Tak hodně optimismu, a kdyby to nevyšlo – Eurojackpot je vlastně lístkem ke svobodě a vsadit si ho můžete nově online.


 

Přečtěte si také