obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Jak se stát rentiérem
Představte si, že nemáte v týdnu dva dny volna (o víkendu), ale sedm. Na účet vám chodí renta, a tím pádem jste finančně nezávislí. Jak se to dělá? Musím mít štěstí, zdědit balík, a nebo celý život doufat, že rodiče jsou multimilionáři, jenom to přede mnou od dětství tajili?
Takhle to ale úplně nefunguje. Finanční nezávislost říkáme stavu, kdy vám měsíc co měsíc na účet přijde dostatečné množství peněz, že z toho pokryjete své měsíční výdaje a přitom nemusíte chodit do práce, případně pobírat dávky. Někdy se tomu také říká pasivní příjem. Tyto peníze vám generuje majetek, který jste vytvořili v průběhu svého života. To je hodně důležité. Představa, že vám někdo jiný bude platit výdaje na váš bezstarostný život, to je spíš pohádka nebo výhra v loterii.


 
Na začátku by měla být silná motivace. Skutečně si živě představovat, jak by váš život vypadal, kdybyste už nikdy nemuseli do práce. Stanovení si data odchodu do předčasné penze je podle inženýra Joe Uda, který odešel do důchodu v 38 letech a píše o tom blog, nejdůležitější. “Aspoň vám to dá jasný cíl a časový rámec, většina lidí pracuje lépe, pokud cítí deadline za rohem."

I člověk s průměrným platem je schopen za 15 let shromáždit dostatečný majetek na to, aby ho živil. A jak na to? Začít nakupovat majetek, který může generovat další příjem. Oblíbené jsou nemovitosti. Trendem je teď kupovat najednou rovnou dva byty - v jednom bydlet a druhý pronajímat. Nájem totiž bude splácet hypotéku bez vašeho přičinění a jednoho dne budou oba byty vaše. A vše, co nájemníci zaplatí, budete inkasovat vy. Pronajímat se dá leccos - od půdy, zemědělských strojů až po hudební nástroje.
 
Další možností je investovat na burze a postupem času si vytvořit takové portfolio, které bude generovat pravidelný zisk. Není to nemožné - musíte jen trh dostatečně sledovat, nabírat zkušenosti a pak sestavit funkční koktejl z akcií a dluhopisů.
 
A pak je tu ještě poslední možnost, a nebojíme se říct, že ta nejvíce lákavá. Rentiérem se nejsnadněji můžete stát díky losům od Sazky!Losy jsou rozdělené na tři úrovně. Rentiér, kde je hlavní výhrou renta 50 000 korun měsíčně, a to po dobu pěti let. Stojí padesátikorunu, aby se to dobře pamatovalo.

Pokud se vám v peněžence povaluje přebytečná stokoruna, můžete siu koupit los Super rentiér - tady už je to 100 tisíc měsíčně na pět let. Jen pro představu - to vám dává možnost koupit si nadupané nové auto každého čtvrt roku.

Chloubou našeho portfolia stíracícj losů je pak Mega rentiér. A z toho už naskakuje husí kůže - kdo vyhraje, získá 5 milionů korun hned, a po dobu pěti let prázdnin každý měsíc dalších 100 tisíc kroun.
 
Tak co, už jste šli naproti sladkému nicnedělání?
 

Přečtěte si také