obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Jak naučit děti šetřit peníze?
Vychovat děti tak, aby si vážily peněz a uměly šetřit, není vůbec jednoduché. Určitě to nefunguje tak, že si děti proti sobě posadíte ke stolu a začnete s nimi listovat učebnicí ekonomie. Projděte si společně s námi několik tipů, které naučí děti si peněz více vážit.

Vyrobte si vlastní pokladničku

Sedněte si se svým potomkem a vyrobte si vlastní banku, třeba z papíru. Vlastně je to jakási pokladnička, kam si bude dítě dávat drobné, které během dne ukořistí. Z vlastnoručně vyrobenou věcí se určitě víc ztotožní a bude mu na tom, aby tam mělo nějaké peníze, víc záležet. Promluvte si i o tom, že když něco provede, bude muset nějakou tu korunu zase vrátit.

Vyprávějte příběhy

Řada dětí si představuje, že jejich poklad (pokladničku) hlídá nějaký strážce, může to být cokoli – drak nebo třeba obr. To děti k šetření ještě více přitáhne. Pozor ale na dětskou vynalézavost. Až pokladničku otevřete a zjistíte, že tam není ani koruna, jistě peníze odnesl nějaký darebný skřítek. To se vsaďte.

Otevřete dítěti fiktivní účet

Všechny výdaje související s vašim dítětem zapisujte. Až nastane situace, že vaše ratolest bude nutně potřebovat boty té které značky, protože ty, co má už týden, je prostě out, ukažte mu, že je to daný měsíc už tolikátý a tolikátý výdaj.

pigs.jpg

Schovávání peněz

Děti si peníze rády schovávají, třeba do knížek, které už mají přečtené a nepoužívají je. Když je pak náhodou otevřou a vypadne na ně pár korun, mívají velkou radost. Prostě je rády nacházejí.

Peníze formou hry

Spousta rodin má různé rituály. Například v jedné britské rodině dává otec pár drobných do kapsy u bundy. Když přijde domů, bundu pověsí na věšák a jeho malý syn ví, že je čas začít pátrat a vylepšit tak své finanční skóre. Je to jen na vaší fantazii, co vymyslíte. A mezitím nezapomeňte jít štěstí naproti a zkuste si třeba vsadit nebo setřít los.

Zdroj foto: Pixabay.com

Přečtěte si také