obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Jak dlouho vystačí Superjackpot Sportky?
V Superjackpotu Sportky je aktuálně 250 milionů. Schválně jsme zkusili spočítat, jak dlouho člověk s tímhle vyžije.

Samozřejmě hodně závisí na životním stylu. Pro jednoduchost jsme připravili dva modelové profily potenciálních výherců. Seznamte se s pány Bohémem a Pytlíkem.

Pan Bohém

Dokud má, peníze vůbec neřeší. Vzhledem ke své extrémní bezstarostnosti bohužel většinou nemá. Teď však vyhrál skoro 250 milionů. Zadní vrátka mu nic neříkají, děti nemá a tak si rovnou začne užívat – plnými hrstmi a pěkně dosyta. Nejdřív dá výpověď v práci. Pak si koupí luxusní vilu (30 milionů korun), pořídí dva luxusní sporťáky v plné palbě (24 milionů korun), partnerce koupí exkluzivní šperky poseté diamanty (2 miliony korun) a aby měl dobrou karmu, rozhodne se část peněz věnovat na charitu (50 milionů korun).

Vzhledem k vysokému životnímu standardu, častým opulentním večírkům, zahraničním výletům a bezbřehému rozhazování (ale i nulovým příjmům) činí průměrné roční saldo pana Bohéma zhruba 5 milionů korun.

Prvotní útrata (celkem): 106 milionů korun

Průměrná roční útrata: 5 milionů korun

Průměrné roční příjmy: 0 Kč

Výhra vystačí: 29 let

Pan Pytlík

Jeho životní styl spadá někam do průměru. Pan Pytlík si umí vyhodit z kopýtka, ale zase zbytečně nerozhazuje. Myslí na budoucnost a chce, aby po něm něco zůstalo. Prvotní investice pana Pytlíka tak sice směřují rovněž do bydlení a vozového parku, náklady jsou však výrazně nižší než v případě pana Bohéma. U domu se pan Pytlík ještě plácne přes kapsu, neboť s ním počítá také pro budoucí generace (10 milionů korun), v případě vozu však klade důraz spíše na praktičnost a volí ekonomičtější řešení (1 milion korun). Svým dvěma dospělým synům koupí útulné byty v Praze (6 milionů korun) a manželku vezme na luxusní dovolenou (90 tisíc korun).

V práci se pan Pytlík navíc dohodne na zkráceném úvazku, takže místo 30 000 korun měsíčně bere už jen 15 000 korun (čistého). Paní Pytlíková je totiž ženou v domácnosti a pan Pytlík by s ní rád trávil více času. Přece jen jsou oba v nejlepších letech.

Život pana a paní Pytlíkové díky výhře povýšil hned o několik úrovní. Bydlí v nové hezké čtvrti, chodí do vyhlášených restaurací, cestují a pěstují své koníčky (pan Pytlík je vášnivým filatelistou, paní Pytlíková zase s oblibou navštěvuje nákladné kurzy vaření). Ročně si přesto vystačí jen s 1,5 milionu Kč.

Prvotní útrata (celkem): 16,09 milionu korun

Průměrná roční útrata: 1,5 milionu korun

Průměrné roční příjmy: 180 000 Kč

Výhra vystačí: 177 let

Poznámka: Výhra by Pytlíkům mohla vystačit mnohem déle. Pan Pytlík dobře ví, že kdyby vložil zbytek peněz (více než 200 milionů korun) na spořicí účet se zajímavým úrokem, mohly by mu vydělávat a se ženou by si pohodlně žili jen z renty. Babička ho ovšem učila, že nejbezpečnější je mít peníze v matraci. Proto se jeho příjmy omezují právě jen na 15 000 korun měsíčně.

Jste spíše jako pan Bohém, nebo je vám bližší pan Pytlík? Jak byste se čtvrt miliardou korun naložili vy?

Přečtěte si také