obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Jágr válí a přepisuje historii
Dne 15. února 2016 oslaví své už 44 narozeniny, na ledě si přesto „vodí“ i o dvě generace mladší hráče. V každém zápase přitom dokazuje jedno, stále má na to hrát nejlepší hokejovou soutěž světa: NHL.
Florida jeho podepsáním riskovala. Hráč po čtyřicítce, se může co nevidět zranit, může jen chtít využít poslední šance něco si přivydělat a v klubu být akorát do počtu, může se zkrátka stát milion a jedna věcí, které jeho angažmá promění v prodělečný byznys a pořádný přešlap. U brilantního Jágra však žádný z katastrofických scénářů nenastal.

Naopak! Český hokejista mezi floridské Pantery zapadl takřka okamžitě a hned se stal tahounem – na ledě i mimo něj. Stačí se podívat na tabulku, kde Florida ve východní konferenci shlíží na většinu soupeřů z nejsvrchnějších pater tabulky, své Atlantické divizi pak s 63 body dokonce vévodí (ke dni 1. 2. 2016) – takhle nějak vypadá „Džegr“ efekt v praxi.
 

Automat na rekordy

O jedinečnosti Jaromíra Jágra svědčí pestrý seznam osobních rekordů a ocenění i rozsáhlá sbírka týmových trofejí. V roce 1998 byl jedním z hlavních faktorů vítězství české reprezentace na olympiádě v Naganu. V letech 2005 a 2010 nad hlavu zdvihl trofej pro hokejové mistry světa. Zároveň je členem vysoce prestižního Triple Gold Clubu pro vítěze všech nejdůležitějších týmových trofejí (mistrovství světa, olympijské hry a Stanley Cup).

Jágr přitom ještě neřekl poslední slovo, může tak dosáhnout na další historické milníky. Posunout se může třeba v tabulce střelců NHL, kde mu na historicky čtvrtého Bretta Hulla chybí už jen 4 branky (k 1. 2. 2016 měl Jágr na kontě 737 gólů v NHL, Hull jich za kariéru nastřílel 741).

Zapsat se do kronik může i jako hokejista, který ve věku 43 a více let nasbírá nejvíce branek a bodů v jedné sezóně NHL. Tato meta je zatím hlídaná odkazem Marka Messiera, který v sezóně 2003/2004 zaznamenal 18 gólů a 43 bodů. To by pro božského Jardu, jemuž statistiky v letošní sezóně přiznávají aktuálně už 15 branek a 33 bodů (ve 46 z celkových 82 zápasů) nemusel být takový problém – pokud zůstane zdravý.

Vyšplhat se Jarda může ještě v jednom ohledu, a to počtu nasbíraných bodů za kariéru v NHL. První Wayne Gretzky s 2857 body se bát nemusí, jeho výkon může dost dobře zůstat nepřekonán na věky věků, Mark Messier (1887 bodů) a Gordie Howe (1850 bodů) se už ale nejspíš třesou. Důvod? Jágr (1835 bodů).

Když vezmete v potaz, že Jágr navíc na rozdíl od konkurentů strávil ještě 4 roky na vrcholu kariéry v ruské KHL v týmu Avangard Omsk, jsou jeho čísla ještě pozoruhodnější. Ale kdo ví, pokud mu bude sloužit zdraví, může při současné vitalitě vydržet klidně do padesátky.

Přečtěte si také