obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Itálie: kolébka číselné loterie

V našich výletech do loterijní minulosti tentokrát zamíříme do Itálie. Vraťme se zhruba pět set let zpátky do období renesance. Právě tehdy totiž vznikla loterie, jak ji známe dnes.

V Janově začali sázet na to, kdo z devadesáti kandidátů bude náhodně vybrán do rady města. Lidé mohli vsadit na pět uchazečů. Hra se stala natolik populární, že se postupně začala hrát po celé zemi.
 
Původně se sázelo jen jednou za půl roku. Členové městské rady se totiž volili dvakrát ročně. Italům to ale bylo málo. Jména nových členů rady tak vyměnili za čísla, aby mohli sázet častěji. A tak vlastně vznikla loterie, jakou známe dnes.
 
Peníze, klenoty i služebnictvo
 
V této době se už hrálo o peníze. Pořád ale bylo možné vyhrát třeba koberce nebo různé klenoty. Hrálo se o služebnictvo. Dokonce bylo možné vyhrát od státu smlouvu na provozování mýta.
 
I v této době pomocí loterie stát financoval stavbu různých objektů. V Benátkách jde o jeden z nejslavnějších mostů, most Rialto. 

obr-Rialto-zdroj-cs-wikipedia-org.jpg

Nemalá část z prosázených peněz jde na dobrou věc i v Sazce. Podporujeme zejména sportování dětí a mládeže. Díky vašim sázkám objevilo lásku ke sportu už tři sta tisíc dětí. Kde všude Sazka pomáhá se můžete podívat na stránce www.dikyvam.cz.
 
Tak si vsaďte. Kromě toho, že zbohatnete ještě uděláte dobrou věc a někomu pomůžete. 

Zdroj foto: Pixabay, Wikipedia

Přečtěte si také