obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Hýřiví boháči? Tihle do nich mají daleko
Většina z nás se čas od času oddává snění o finančním přebytku a životě v luxusu. Ve svých snech pořádáme opulentní večírky, bereme Pařížskou útokem a auta kupujeme jako housky na krámě. O to překvapivější je skutečnost, že reální boháči jsou mnohdy naopak velmi skromní a spořiví (jestli to nebude jedna z příčin jejich bohatství…).

Když už jsme na síti sítí (internetu), začněme zakladatelem Facebooku.

Mark Zuckerberg (*1984)

Kdo to je: zakladatel sociální sítě Facebook

Odhadovaný majetek: asi 39 miliard USD

 Hodnota jeho osobního majetku k červenci 2015 byla odhadována na něco kolem 39 miliard dolarů. Jednatřicetiletý pan Facebook ale vede životní styl, který by ho před nezasvěceným pozorovatelem nejspíš neodhalil. Dobře, má dům za 7 milionů USD, to je však na dolarového miliardáře stejně krapet pod par (a beztak ho k tomu donutila žena), navíc s rodinou žije v Palo Alto v Kalifornii, kde reality nepatří zrovna k nejlevnějším hmotným statkům.

Mark Zuckerbeg na veřejné mínění nedbá, i přes bohatství zůstává svůj.

Namísto poslední módy se Mark drží oblíbeného šedivého trička, rád nosí pantofle a vyhýbá se společenským happeningům. Dokonce i svatba s jeho dlouholetou přítelkyní Priscillou Chanovou probíhala u Zuckerberga „na dvorku“. V Itálii během líbánek byla dvojice údajně spatřena při gastroorgasmu v tamní pobočce McDonalds. Zuckerberg to má zkrátka na háku.

John Caudwell (*1952)

Kdo to je: anglický podnikatel a spoluzakladatel společnosti Phones 4u

Odhadovaný majetek: asi 2,6 miliardy USD

John Caudwell má oblíbený dopravní prostředek: kolo.

Oproti Zuckerbergovi se může jevit jako chudý příbuzný, ovšem ruku na srdce, kdo z nás by nebral majetek v hodnotě přesahující 64 miliard korun? Tenhle bohatý pán se ale penězi nerozptyluje. Do práce jezdí na kole (každý den zhruba 21 km), aby nevyhazoval za holiče, sám se stříhá, a oblečení kupuje především z pánské konfekce u Mark’s & Spencer.

Azim Hashim Premji (*1945)

Kdo to je: indický obchodník, investor a předseda IT koncernu Wipro Limited

Odhadovaný majetek: asi 15 miliard USD (ovšem jen proto, že svůj majetek dává ve velkém na charitu – v roce 2013 rozdal celou čtvrtinu svého osobního jmění)

Azim Premji je "Carem indického IT", synovi na svatbě přesto nedopřál keramiku - jedlo se z papírových párty talířků.

Jeden z nejbohatších Indů, muž s přezdívkou „Car indického IT“, stále jezdí v lidovém voze Toyota Corolla, létá ekonomickou třídou a aby ušetřil za hotel, využívá k přenocování firemních bytů a domů pro zaměstnance. Zajímavost? V rámci úspor na svatbě vlastního syna odmítl používat klasické nádobí, pochutiny se proto roznášely na papírových talířích.

Ingvar Kamprad (*1926)

Kdo to je: švédský podnikatel, zakladatel IKEA

Odhadovaný majetek: podle společnosti Bloomberg asi 39 miliard USD

Ingvar Kamprad používá nábytek od IKEA. Jedinou omluvou mu budiž, že firmu zakládal.

Téměř 40 miliard dolarů se zdá jako dost peněz na zvelebení vlastního domu, zakladatel nábytkářského giganta IKEA však vzhledem k okolnostem žije ve velmi skromných podmínkách. Nebo znáte jiného boháče, který by měl doma skříně od IKEA? Docela by nás zajímalo, jestli si všechen nábytek skládal sám, pokud ano, je právem považován za génia své doby.

Tím to ovšem nekončí. Kamprad létá jen ekonomickou třídou, vozí se starým Volvem (rok výroby 1993), v restauracích „krade“ sáčky se solí, cukrem a pepřem. Zaměstnancům IKEA navíc doporučuje, aby v rámci úspor vždy popsali obě strany papíru. Jistě, u papíru může jít o upřímnou péči i o životní prostředí – ale taky nemusí. Víte, jak ohromné náklady musí IKEA vynaložit v souvislosti s tiskem? No jéje!

Warren Bufett (*1930)

Kdo to je: americký obchodní magnát a investor, největší akcionář konglomerátu Berkshire Hathaway Inc.

Odhadovaný majetek: asi 67 miliard USD (zavázal se, že 99 % svého majetku dá na filantropii)

Warren Bufett na novoty nedbá, většinu života žije ve svém více jak 50 let starém domě, který koupil před více než 50 let (za 31 tisíc dolarů).

Kdo šetří, má za tři! Tohle okřídlené pořekadlo rozhodně platí v případě Warrena Bufetta. Aktuálně třetí nejbohatší muž planety se ani po zbohatnutí neodstěhoval ze svého starého domu, který koupil před více než 50 lety (tehdy ho vyšel na 31 tisíc dolarů, v přepočtu asi 750 000 Kč), šoféruje Cadillac s rokem výroby 2006 a celkově je téměř k nerozeznání od typického příslušníka americké střední vrstvy.

Takže až vyhrajete ve Sportce nebo Eurojackpotu, pořádně si rozmyslete, jestli nezůstat u dosavadního životního stylu. Jak vidíte, může se to vyplatit.

Zdroj foto: Wikipedia/Therichest

Přečtěte si také