obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Honila ho smrt, zasáhlo štěstí
Podařilo se mu uniknout z vykolejeného vlaku, zachránil se z letadla bez dveří, přežil havárii autobusu, vzplanutí auta i dvě srážky automobilů… a pak vyhrál v loterii.

Příběh jako z Hollywoodu si v životě užil chorvatský učitel hudby Frane Selak (1929). Ten se stal slavným díky tomu, kolikrát se mu podařilo uniknout ze spárů smrti:

  • V lednu 1962 Selak cestoval vlakem ze Sarajeva do Dubrovniku. Vlak vykolejil a skončil v ledové řece, zahynulo 17 lidí. Selakovi se podařilo uniknout jen se zlomenou rukou a pár odřeninami.
  • Rok poté letěl ze Záhřebu do Rijeky, když letadlo přišlo o dveře a lidi byli nuceni vyskočit. Ten den zemřelo 19 lidí, Selak vyvázl jen s několika šrámy, když zázračně přistál v kupce sena.
  • V roce 1966 byl Selak pasažérem autobusu, nad nímž řidič ztratil kontrolu a zajel s ním do řeky. Nepřežili čtyři lidi, Selakovi se však nestalo vůbec nic.
  • V roce 1970 se mu podařilo vyskočit z auta dřív, než vzplálo z důvodu poškozeného čerpadla.
  • V roce 1973 začalo hořet také další ze Selakových aut, plameny přitom šlehaly dovnitř prostřednictvím ventilace. Selakovi se podařilo přežít i tohle, přišel však o většinu vlasů.
  • V roce 1996 Selaka srazil městský autobus, opět vyvázl jen s oděrkami a šrámy.
  • V roce 1996 sjel autem ze skály, když se snažil vyhnout náklaďáků jedoucímu v protisměru. Jemu samotnému se podařilo přistát v koruně stromu, 90 metrů pod ním skončilo jeho vybuchující auto.

V roce 2003 se však stalo něco nečekaného. Selak vyhrál 1 000 000 dolarů v Chorvatské loterii! „Vím, že na mě Bůh po celé ty roky dohlížel,“ konstatoval Selak. Přesto pak odmítl sednout do letadla se slovy, že nechce zkoušet své štěstí. Vhodný adept na nejšťastnějšího muže světa, co myslíte?

Zdroj foto: hiper.fm

Přečtěte si také