obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Hodně originální způsoby, jak loterie pomáhají
Loterie nejsou jenom o výhře, mohou i pomáhat. Podívali jsme se na několik zajímavých příkladů, které najdeme u nás i ve světě.
Sazka je největším partnerem českého mládežnického sportu. Ostatně, jedna z hlavních a nejstarších her Sportka, vděčí sportu i za svůj název. Dnes, pokud si vsadíte, ale nevyhrajete, můžete mít stále dobrý pocit, Sazka totiž spolupracuje mimo jiné i s Českou olympijskou nadací. Část peněz tak putuje na podporu mladých sportovkyň a sportovců ze sociálně slabších rodin a ústavů, a to ve věku 6 až 18 let. Podstatné je to, že peníze jdou vždy na jasně definované věci – sportovní vybavení, členské příspěvky, sportovní kroužky a soustředění… Naopak se nepřispívá na mzdy a náklady sportovních týmů. Cílem je podpora talentu a mládeže.
 
Loterie tedy nemusí pomoci jenom tomu, kdo v ní vyhraje. Může mít i jistý přesah. Podívejme se na další příklady, kdy loterie nabízí něco navíc…
 

Speciální loterie snížila rychlost

Původně šlo o vtipný nápad Američana Kevina Richardsona. Ten se ale nakonec stal skutečností. Richardson přišel s nápadem vytvořit loterii, která by penalizovala řidiče, kteří nerespektují rychlostí limity, a naopak by odměňovala ty, kteří jezdí podle předpisů. V rámci speciální loterie by tak vyhrály část peněz získaných pokutami. Richardson svůj nápad sdílel v rámci reklamní akce automobilky Volkswagen. Ta jej vybrala ze 700 podnětů a rozhodla se „rychlostní loterii“ uskutečnit. Automobilka se domluvila s patřičnými úřady a postavila speciální zařízení, které umístila na rušné silnici ve Stockholmu. Během tří dnů fungování projelo radary přes 24 tisíc vozů a průměrná rychlost se snížila o 8 km/h.

Loterie o státní občanství

V loterii můžete vyhrát i něco jiného, než jsou peníze. Například Spojené státy tímto způsobem řeší udělování tzv. zelených karet cizincům. Kdokoliv, kdo se chce stát Američanem, musí mít zelenou kartu. A tu může získat tak, že se přihlásí do speciální loterie. Tento program vznikl v roce 1990 a pravidelně se do něj hlásí miliony účastníků, vyhrát jich ale může jen 50 tisíc. A určitým sítem je už samotná přihláška do loterie. Zapomeňte na to, že byste si na ambasádě koupili tiket. Musíte splnit celou řadu podmínek a celý formulář je v angličtině. V případě vylosování pak musíte počítat i s vysokými investicemi do výroby a překladu dokumentů. A nejen to, loterie vždy probíhá se značným předstihem. Například kolo pro rok 2018 již skončilo a to pro rok 2019 začne v říjnu.

Přečtěte si také