obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Hned po probuzení nikdy nečtou emaily. A jaké jsou další zvyky bohatých?
Peníze sice nevyřeší každý problém, ale jsou známkou nadšení a určitých schopností těch, kteří je získali. Jaké návyky ale mívají v práci nebo v osobním životě? 

„Jsme tím, co opakovaně děláme. Dokonalost tedy není čin, ale zvyk," říkal už Aristoteles. Snažíte se na svou práci soustředit a dělat ji dobře? Jen někdy nevíte přesně, jak na to? Tady jsou nejčastější zvyky úspěšných lidí, které by vás mohli inspirovat. Většina bohatých lidí se totiž ke svému jmění nedostala náhodou. Často svou roli sehrála tvrdá práce a právě nastavení životních priorit.

Hned první věc se asi nebude líbit každému. Většina úspěšných lidí brzo vstává. Ze studie Thomase Corleyho vyplývá, že 44 procent bohatých lidí se budí už tři hodiny před tím, než jdou do práce. U chudých jsou to prý jen tři procenta. A pozor! Kdo si myslí, že první věc, kterou milionáři po ránu udělají, je zkontrolování emailů, je na omylu. Řada z nich medituje, sportuje nebo čte noviny.

Podobně důležitá je i zdravá strava. Skoro šedesát procent lidí s tučným kontem v průběhu dne počítá kalorie. Podobně se chová, z pochopitelných důvodů, jen pět procent chudých.
Milionáři jsou možná zaneprázdnění lidé, ale vždycky si najdou čas na sport. Pravidelně své tělo mučí v posilovně nebo běháním přes sedmdesát procent z nich. Ti zarputilejší i čtyřikrát za týden. Zdravá strava a pohyb prodlužují život a kdo déle žije, má šanci taky víc vydělat.

Tomu pomůže i jasný životní cíl - a to i takový, který se zdá být nedosažitelný. Ten i ostatní cíle je dobré si napsat. Ne ale takové jako "chci být bohatý". Úspěšní lidé jsou konkrétnější - zapíšou si třeba "tento rok vydělám tolik" apod. Každý velký plán přitom začíná u takové banality, jako je denní rozvrh. Někteří mají den rozplánovaný na hodiny, jiní dokonce na minuty. A proč? Protože většina bohatých lidí věří, že čas jsou peníze.
To si zdánlivě protiřečí s dalším zvykem úspěšných a tím jsou dlouhé přestávky na oběd. Během ní si ale unavené tělo odpočine a připraví se na další práci. Ta pak může být daleko efektivnější než s bagetou v ruce. A každý milionář taky ví, kdy s prací přestat - firmu ideálně opouští v pět nebo v šest večer. Ne později.

Každý úspěšný člověk pak umí kontrolovat svoje emoce a taky víc poslouchá než mluví. Na jednu minutu mluvení připadá zpravidla pět minut poslouchání ostatních.
A poslední věc. Bohatí lidé nespěchají do důchodu. Rozhodně ne proto, že by pracovat museli, ale prostě pracovat chtějí.

Přečtěte si také