obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Finové stále čekají, až se přihlásí výherce 2,267 miliard z Eurojackpotu
Ve Finsku padl začátkem února Eurojackpot, a to v hodnotě 90 milionů eur, tedy 2,267 miliardy Kč. Napětí pak prodlužuje fakt, že se výherce jackpotu ještě neohlásil. Jediné, co je aktuálně jasné, je místo podání sázenky ve městě Loimaa, které leží 150 kilometrů severozápadně od Helsinek.
Zatím není jasné, jestli je výherce jen jeden nebo jestli si částku rozdělí výherců více. Ve Finsku je populární skupinové hraní, přičemž loterii mohou hrát skupiny o dvou, pěti nebo deseti lidech. Ti všichni spolu sdílí náklady, sázenky, a pak i vyhranou částku.

Tak či onak, výhru je možné požadovat maximálně rok od slosování. Čas tedy běží. Ať už se k výhře bude hlásit kdokoliv, bude muset předložit výherní tiket, a to přímo na centrále Finské národní loterie Veikkaus v Helsinkách.

Snad výherce probudí ohňostroj

Ačkoliv je příjemce výhry neznámý, loterie plánuje velkolepé oslavy – tuto sobotu se ve městě Loimaa koná velký ohňostroj. Jedná se totiž o vůbec největší výhru, která kdy ve Finsku v Eurojackpotu padla. „Doufáme, že dostaneme nějaké informace o vítězích ještě před tím, ale pokud ne, tak je snad ohňostroj probudí,“ řekl zástupce loterie Tero Talaslahti.

Zástupci se také těší, až si s vítězi ťuknou hrníčkem teplé kávy. Tento nápoj ve Finsku totiž naprosto milují – mají světově největší poměr vypité kávy na jednoho obyvatele. V roce 2017 to činilo 12 kilogramů zrnkové kávy na jednoho Fina. Česko je v tomto ohledu hodně hluboko, někde kolem 30. příčky…

Země bohatá ne "Eurojackpotáře"

Je to již po čtrnácté, co hlavní výhra v Eurojackpotu zůstala ve Finsku. Země na severu Evropy pak počítá na 55 Eurojackpot výherců, kteří zbohatli díky zmiňované loterii. Velký podíl na tom má fakt, že 5 ze zmiňovaných 14 výher připadlo syndikátům – spojením více hráčů, kteří si pak částku rozdělili mezi sebou.

Chcete také vyhrát Eurojackpot? Sázenku můžete vyplnit online – rovnou zde!

Přečtěte si také