obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Fascinující svět čísel: 7-9
Další díl našeho seriálu o číslech je věnován trojlístku 7, 8 a 9. Povíme si o jejich různých významech, symbolice, i o tom, v jakých spojeních jsou využívány. Jdeme na to.

7. Sedmička, sedm

Všimli jste si někdy, jak často v životě používáme právě sedmičku? Setkáváme se s ní v pohádkách (Sněhurka a sedm trpaslíků, Sedmero krkavců, Sedm havranů nebo třeba Vlk a sedm kůzlátek), v Bibli (7 smrtelných hříchů) i v astronomii (počet dnů jedné měsíční fáze). Sedm dní má také klasický týden.

Číslo sedm je symbolem úplnosti a mnohé kultury mu přisuzují magickou moc. Číňané sedmičku považují za šťastnou, protože se vyslovuje stejně jako dvě další slova s pozitivní významovou konotací – "povstaň" a "životní esence". Za ještě šťastnější však toto číslo považujeme my na západě. V numerologii je sedmička životním číslem symbolizujícím nadání k duševní práci, touhu po seberealizaci, občasné sklony ke snění a pesimismu. 7 je v atomové tabulce prvků atomové číslo dusíku.

8. Osmička, osm

Číslo 8 se okolo nás vyskytuje v celé řadě spojení. Zmínit můžeme například počet planet naší sluneční soustavy, počet bitů v jednom bajtu nebo počet nohou většiny známých pavouků. 8 chapadel má také chobotnice, 8 je i číslo černé koule ve hře biliard. Osmička figuruje samozřejmě také v náboženství. Ve Zjevení Janově je osm symbolem antikrista, hinduistická bohyně Lakšmí má osm různých podob, 8 dní trvají oslavy židovského svátku Chanuka, v Buddhismu je jedním ze základních učení tzv. ušlechtilá osmidílná stezka a nakonec musliové věří v osmero andělů nesoucích Alláhův trůn.

Osmičku lze v češtině použít ve formě předložky okta-/okto- (např. oktagon). V numerologii je osmička životním číslem symbolizujícím ctižádostivost, touhu po moci a penězích, dobré organizační schopnosti a houževnatost. 8 je v periodické tabulce prvků atomové číslo kyslíku.

9. Devítka, devět

"Za devatero horami a devatero řekami žila jedna kočička s devíti životy. Její vzdálená příbuzná, kočka devítiocasá, jí dělala starosti. V Božské komedii Danta Alighieriho si totiž přečetla o devíti kruzích pekla, a teď si ve snaze přiblížit je druhým libuje v tělesných trestech." Sami vidíte, že také devítka může být použita v celé řadě spojení. Krom toho jde o číslo dokonalosti, neboť 9 je umocněnou trojkou (3x3), která sama je symbolem dokonalosti.

Číslo 9 se hojně vyskytuje také v mytologii, např. ve středověkých legendách o králi Artušovi. Devítka podle obyvatel starověké Číny symbolizovala také vesmírný řád Tao (9 nebí, 9 dílů oběti a 9 podob). V numerologii je devítka životním číslem symbolizujícím idealismus, schopnost rychle se učit, ale také sklon k náladovosti. 9 je v atomové tabulce prvků atomové číslo fluoru.

A co vy? Znáte také nějaká přísloví s čísly nebo zajímavou symboliku? Jaká jsou vaše šťastná čísla a proč? Podělte se s ostatními v diskuzi pod článkem.

Přečtěte si také