obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Fascinující svět čísel: 4-6
V pokračování našeho seriálu se tentokrát zaměříme na čísla 4, 5 a 6. Povíme si o jejich různých významech, symbolice, i o tom, v jakých spojeních jsou využívány. Jdeme na to.
4. Čtyřka, čtyři – Významově čtyřka souvisí se slovy odvozenými od latinského quattor (kvarteto, kvadrát, kvarta…) a slovy s předponou tetra- (tetralogie…). Čtyřka má význam v řadě náboženství. V buddhismu je obsažena ve čtyřech vznešených pravdách o příčinách utrpení a symbolizuje čtyři základní elementy (voda, země, oheň, vítr), v křesťanství jsou čtyři jezdci apokalypsy, v hinduismu čtyři cíle lidského života, a třeba v islámu vystupují čtyři archandělé. Čtvero je také ročních období nebo světových stran (sever, jih, západ, východ). Číňané čtyřku považují za nešťastné číslo, neboť pro ně zní stejně jako smrt ("si"). Proto také v Číně ve výtazích někdy chybí tlačítka pro čtvrté patro a v některých tamních nemocnicích nenajdete místnosti, které končí čtyřkou. V numerologii je čtyřka životním číslem symbolizujícím vytrvalost, trpělivost, důslednost a smysl pro pořádek. 4 je v atomové tabulce prvků atomové číslo beryllia.
5. Pětka, pět – Významově pětka souvisí se slovy odvozenými od latinského quinqua (kvintet, kvinta…) a slovy s předponou penta- (pentagram…). Podle čínské medicíny existuje pět základních prvků (oheň, voda, zem, kov a strom/dřevo), v islámu mají pět základních pilířů a podle vědců rozeznáváme pět základních chutí (sladké, kyselé, slané, hořké a umami). V našem školství je známka 5 považována za nejhorší známku, jinde je tomu naopak (např. státy bývalé Jugoslávie, Maďarsko, Nizozemsko, Turecko či Portugalsko). V numerologii je pětka životním číslem symbolizujícím vášeň pro cestování, svobodomyslnost a otevřenost. 5 je v periodické tabulce prvků atomové číslo boru.
6. Šestka, šest – Šestka je nejvyšší hodnotou na hracích kostkách, šest strun má standardní kytara a šesti hranami je vybavena standardní matice. Na číslo 6 narazíme také v náboženství. Podle Bible věnoval šestý den Bůh tvorbě lidského rodu a buddhisté předpokládají existenci šesti říší samsáry. Naopak číslo 666 (číslo šelmy) je znakem antikrista. Půltucet cípů má Davidova hvězda (a obecně hexagram, jehož symbolika se v průběhu věků vyvíjela).   Zajímavá je teorie o šesti stupních odloučení, podle níž jsou všichni lidé propojeni prostřednictvím šesti sobě navzájem známých lidí. Jeden stupeň je definován jako jeden známý, který člověka odděluje od dalšího. Číslo 6 zní v kantonštině podobně jako slovo pro spokojenost a štěstí, šestka je proto Číňany považována za šťastnou. V numerologii je šestka životním číslem symbolizujícím smysl pro partnerství a rodinu, případně filantropii. 6 je v atomové tabulce prvků atomové číslo uhlíku. Šestka, šest – Šestka je nejvyšší hodnotou na hracích kostkách, šest strun má standardní kytara a šesti hranami je vybavena standardní matice. Na číslo 6 narazíme také v náboženství. Podle Bible věnoval šestý den Bůh tvorbě lidského rodu a buddhisté předpokládají existenci šesti říší samsáry. Naopak číslo 666 (číslo šelmy) je znakem antikrista. Půltucet cípů má Davidova hvězda (a obecně hexagram, jehož symbolika se v průběhu věků vyvíjela).   Zajímavá je teorie o šesti stupních odloučení, podle níž jsou všichni lidé propojeni prostřednictvím šesti sobě navzájem známých lidí. Jeden stupeň je definován jako jeden známý, který člověka odděluje od dalšího. Číslo 6 zní v kantonštině podobně jako slovo pro spokojenost a štěstí, šestka je proto Číňany považována za šťastnou. V numerologii je šestka životním číslem symbolizujícím smysl pro partnerství a rodinu, případně filantropii. 6 je v atomové tabulce prvků atomové číslo uhlíku.

Čtyřka, čtyři

Významově čtyřka souvisí se slovy odvozenými od latinského quattor (kvarteto, kvadrát, kvarta…) a slovy s předponou tetra- (tetralogie…). Čtyřka má význam v řadě náboženství. V budhismu je obsažena ve čtyřech vznešených pravdách o příčinách utrpení a symbolizuje čtyři základní elementy (voda, země, oheň, vítr). V křesťanství jsou čtyři jezdci apokalypsy, v hinduismu čtyři cíle lidského života a v islámu zase vystupují čtyři archandělé. Čtvero je také ročních období nebo světových stran (sever, jih, západ, východ). Číňané čtyřku považují za nešťastné číslo, neboť pro ně v mluvené řeči číslo čtyři zní stejně jako slovo smrt ("si"). Proto také v Číně ve výtazích někdy chybí tlačítka pro čtvrté patro a v některých tamních nemocnicích nenajdete místnosti, které končí čtyřkou. V numerologii je čtyřka životním číslem symbolizujícím vytrvalost, trpělivost, důslednost a smysl pro pořádek. 4 je v periodické tabulce prvků atomové číslo Beryllia.


Pětka, pět

Významově pětka souvisí se slovy odvozenými od latinského quinqua (kvintet, kvinta…) a slovy s předponou penta- (pentagram…). Podle čínské medicíny existuje pět základních prvků (oheň, voda, zem, kov a strom/dřevo), v islámu mají pět základních pilířů a podle vědců rozeznáváme pět základních chutí (sladké, kyselé, slané, hořké a umami). V našem školství je známka 5 považována za nejhorší známku, jinde je tomu naopak (např. státy bývalé Jugoslávie, Maďarsko, Nizozemsko, Turecko či Portugalsko). V numerologii je pětka životním číslem symbolizujícím vášeň pro cestování, svobodomyslnost a otevřenost. 5 je v periodické tabulce prvků atomové číslo Boru.


Šestka, šest

Šestka je nejvyšší hodnotou na hracích kostkách, šest strun má standardní kytara a šesti hranami je vybavena standardní matice. Na číslo 6 narazíme také v náboženství. Podle Bible věnoval šestý den Bůh tvorbě lidského rodu a budhisté předpokládají existenci šesti říší samsáry. Naopak číslo 666 (číslo šelmy) je znakem antikrista. Půltucet cípů má Davidova hvězda (a obecně hexagram, jehož symbolika se v průběhu věků vyvíjela). Zajímavá je teorie o šesti stupních odloučení, podle níž jsou všichni lidé propojeni prostřednictvím šesti sobě navzájem známých lidí. Jeden stupeň je definován jako jeden známý, který člověka odděluje od dalšího. Číslo 6 zní v kantonštině podobně jako slovo pro spokojenost a štěstí, šestka je proto Číňany považována za šťastnou. V numerologii je šestka životním číslem symbolizujícím smysl pro partnerství a rodinu, případně filantropii. 6 je v periodické tabulce prvků atomové číslo Uhlíku.

A co vy? Znáte také nějaká přísloví s čísly nebo zajímavou symboliku? Jaká jsou vaše šťastná čísla a proč? Podělte se s ostatními v diskuzi pod článkem!

Přečtěte si také