obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Fascinující svět čísel: 16-18
Další díl našeho seriálu o číslech je věnován číslům 16 až 18. Povíme si o různých významech těchto čísel, symbolice, i o tom, v jakých spojeních jsou využívány.

16. Šestnáctka, šestnáct

Číslo 16 je symbolem úplnosti.

Číslo 16 je symbolem úplnosti. Za mimořádně příznivé je již od starověku považují například Indové. Počet šestnáct se objevuje také v Bibli, když ve Starém zákoně napočítáme 16 proroků. I neznalým historie bude jistě povědomé jméno 16. prezidenta Spojených států Abrahama Lincolna, který se zasadil o zrušení otroctví. Planeta Jupiter má šestnáct satelitů. Mezinárodní den tolerance se koná každoročně 16. 11., toho data v roce 1532 Pizzaro a jeho armáda 200 mužů zmasakrovali 5 000 indiánů a vzali vládce Inků Atahualpu jako rukojmího. 16mm film je používán pro pořizování fotografií i filmů. V řadě států včetně USA či Kanady je 16 minimální věková hranice pro řízení automobilu. Podle numerologie jsou v 16. den měsíce rozeni lidé přirozeně přímočaří, tolerantní a se smyslem pro harmonii. 16 je v tabulce prvků atomové číslo síry.

17. Sedmnáctka, sedmnáct

Podle Italů nosí číslo 17 smůlu.

Číslo 17 má různý význam podle toho, kde se právě nacházíme. Například v Itálii toto číslo mnozí považují za velmi nešťastné. Důvod? Sedmnáctka se římsky píše XVII, což lze přeuspořádat na VIXI, tedy slovo, které v latině znamená „Já jsem žil“, a které lze vyložit také jako „Já jsem mrtvý“. Sedmnáct svalů je potřeba k vytvoření úsměvu. Každoročně 17. března slavíme svátek irského patrona sv. Patrika. 17. července 1918 bolševici popravili posledního ruského cara Mikuláše II. Kromě něj komunisté zastřelili i jeho ženu, pět dětí (mezi nimi i sedmnáctiletou Alexandru) a služebnictvo. Podle numerologie jsou v 17. den měsíce rozeni lidé přirozeně zdatní, odvážní, citliví, ctižádostiví a výkonní. 17 je v periodické tabulce prvků atomové číslo chlóru.

18. Osmnáctka, osmnáct Číňané považují číslo 18 za velmi šťastné.

Ve většině států světa včetně České republiky je 18 let hranice dospělosti. V Číně je číslo osmnáct považováno za velmi příznivé, protože se vyslovuje stejně jako slovní spojení „rozhodně zámožný“, a spojuje se s člověkem, který je předurčen k úspěchu a prosperitě. Za šťastného je proto povařován každý, kdo žije či podniká v domě nebo bytě číslo 18. Osmnáctka je šťastná také podle Židů, protože slovo Chai (חי), které znamená život, je složeno z písmen Het (ח) a Yud (י), přičemž Het má hodnotu 8 a Yud hodnotu 10 (dohromady tedy 18). Podle numerologie jsou v 18. den měsíce rozeni lidé přirozeně odpovědní, inteligentní a zásadoví. 18 je v atomové tabulce prvků atomové číslo argonu.

A co vy? Znáte také nějaká přísloví s čísly nebo zajímavou symboliku? Jaká jsou vaše šťastná čísla a proč? Podělte se s ostatními v diskuzi pod článkem!

Přečtěte si také