obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Fascinující svět čísel: 10-12
Další díl našeho seriálu o číslech je věnován trojčíslí 10-12. Povíme si o různých významech těchto čísel, symbolice, i o tom, v jakých spojeních jsou využívány.

10. Desítka, deset

Číslo 10 je číslem harmonie a v našem jazyce ho používáme velmi často, stejně často se s ním setkáváme také v okolním světě. Při počítání užíváme desítkové soustavy, z Bible známe desatero, 10 máme prstů na rukou (i nohou), desítku vděčně využívají také spisovatelé či filmaři, desátky byly dříve odvody bohům a církvi. A Šťastných deset hrajeme dnes, když zatoužíme po troše vzrušení. V jazyce se deset vyjadřuje mj. latinskou předložkou deka- (např. dekagram) a třeba dekáda znamená desetiletí. Číňané považují desítku za pomyslný vrchol, po jehož dosažení můžete už jen klesat (vyhlídky tedy nic moc). V numerologii je desítka životním číslem symbolizujícím emocionální sílu, nezávislost, hrdost a kreativitu. 10 je v atomové tabulce prvků atomové číslo neonu.

Číslo 11

11. Jedenáctka, jedenáct

 Číslo 11 se proslavilo hned v několika spojeních. Pozitivně se do dějin zapsalo jako součást názvu mise Apollo 11, která jako první dopravila lidskou posádku (N. Armstronga) na Měsíc. Negativně pak v souvislosti s událostmi 11. září 2001, kdy Amerika (a celý svět s ní) vyděšeně přihlížela sérii leteckých teroristických útoků. V literatuře si možná vzpomenete na knížku Klapzubova jedenáctka (Eduard Bass), a kdyby ne, jistě víte, že 11 je počet fotbalistů na každé straně fotbalových bitev. Jedenáct je i počet souhvězdí zvěrokruhu, pakliže odečteme jedno souhvězdí, které je vždy zakryté Sluncem, nebo v jehož oblasti se Slunce nachází. Jestliže desítka byla symbolem harmonie, je 11 jejím narušením. Dříve byla proto symbolem nesmírnosti a nezdrženlivosti, symbolem hříchu. V numerologii je jedenáctka životním číslem symbolizujícím citlivost, intuici, charisma a umíněnost. 11 je v periodické tabulce prvků atomové číslo sodíku.

Číslo 12

12. Dvanáctka, dvanáct

Toto číslo vyjadřuje počet měsíců v roce, 12 bylo také apoštolů a na bájném Olympu sídlil tucet hlavních řeckých bohů a bohyň. Většina lidí má 12 párů žeber a disponuje i dvanáctníkem, což je část tenkého střeva. Dvanáctá hodina dělí den napůl a dvanáctku najdeme v celé řadě filmů či knih (Dvanáct opic, Dvanáct měsíčků atd.). V numerologii je dvanáctka životním číslem symbolizujícím činorodost, cílevědomost či přizpůsobivost. 12 je v atomové tabulce prvků atomové číslo hořčíku.

Znáte nějaká přísloví s čísly nebo zajímavou symboliku? Jaká jsou vaše šťastná čísla a proč? Podělte se s ostatními v diskuzi pod článkem!

Přečtěte si také