obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Eurojackpot? Stát na vlastních nohou
Rekordní výhra v Eurojackpotu (2,466 mld. Kč) svou výší překonala HDP celých států! Nižšího HDP loni dosáhli např. na Samoe nebo v Grenadě.

Nejprve si zopakujme, že tzv. hrubý domácí produkt (HDP) je makroekonomickým ukazatelem výkonnosti ekonomik jednotlivých států, tedy finanční vyčíslení veškerých statků a služeb vyprodukovaných za určité období.

Nižšího HDP za rok 2014 ve srovnání s rekordní výhrou Eurojackpotu (2,466 mld. Kč) dosáhlo Tuvalu, Kiribati, Svatý Tomáš a Princův ostrov, Dominika (neplést s Dominikánskou republikou), Komory, Vanuatu, Svatý Vincent a Grenadiny, Gambie, Samoa, Grenada nebo Guinea-Bissau.

Založ si svůj stát!

Co z toho všeho plyne pro výherce Eurojackpotu? Za pár stovek milionů může místo nového domu postavit klidně vlastní stát! Výherce rekordního Eurojackpotu tak může v klidu vyrazit po stopách Víta Jedličky, zakladatele Svobodné republiky Liberland, zabrat půdu v zemi nikoho a založit vlastní stát. Možností je více:

1. Liberland: Zmiňovaný Jedlička se obešel bez peněz. Člen strany svobodných občanů v dubnu 2015 prostě jen zakotvil na ploše okolo 6,5 km čtverečních mezi Chorvatskem a Srbskem na západním břehu Dunaje, načež vyhlásil vznik svého mikronároda a bylo.

2. Stát ve státě: Kupte pozemek, vyberte cool název a zkuste vyhlásit autonomní území. Kdyby vám to úřady náhodou chtěli zatrhnout, asi moc nezmůžete. Postěžujte si tedy alespoň na Facebooku a založte petici. "Vlastní stát pro každého občana!"

3. Trosečnická autonomie: Za peníze z Eurojackpotu v klidu pořídíte solidní ostrov. Před koupí samozřejmě ověřte, kam váš kus souše legislativně náleží, fakticky na tom ale příliš nezáleží. V soužití s makaky a dalšími zviřátky vám nikdo pokutu za špatné parkování nebo přechod na červenou určitě nedá. A víte co? Fauně bude nejspíš jedno i to, jak svůj ostrov pojmenujete. Tak do toho!

 

Jak byste s Eurojackpotem naložili vy? Zvažovali byste založení vlastního státu?

Přečtěte si také