Ekonom radí: jak se vyrovnat s velkou výhrou
Superjackpot Sportky se blíží dvěma stům milionům. Co byste s takto neuvěřitelnou výhrou podnikli? Málokdo si umí tolik peněz vůbec představit, natož to, že je někam investuje. David Marek, hlavní ekonom společnosti Deloitte radí, jak se jako novopečený multimilionář chovat.

1. Nespěchejte


„Myslím, že v tomto případě opravdu platí staré známé rčení „ráno moudřejší večera“. Je důležité nedělat žádná unáhlená rozhodnutí,“ říká David Marek. To je prý dobrý začátek k tomu, aby člověk o vyhrané peníze zase rychle nepřišel.
 

2. Poraďte se s odborníky


„Nedejte na rádoby osvědčené rady rodinných příslušníků nebo kamarádů, běžte se poradit s profesionály. Ti dokážou odhadnout váš rizikový profil a poradí vám s investicemi,“ myslí si Marek. Můžete se třeba obrátit na osobního bankéře nebo třeba na finančního poradce.
 

3. Diverzifikujte


Možná vám toto slovo nic neříká, nicméně diverzifikace, tedy rozdělení investic je naprosto zásadní pokud nechcete o výhru nebo její část přijít špatnou investicí. V zásadě jde o to správně rozložit investice a minimalizovat riziko. Jako když se hlásíte na střední nebo vysokou školu, taky jdete na několikery přihlášky, abyste zvýšili svou šanci uspět a někam se dostali.
 

4. Dluhopisy, nebo akcie?


„Nejvíc peněz bych dal do dluhopisů," vysvětluje hlavní ekonom Delloitu David Marek, jak rozdělit investici . V případě těch s delší dobou splatnosti se teď může člověk dostat na zhodnocení kolem 4 procent ročně. Příklad: pokud takto investujete milion korun, ročně vám na účet přijde dalších 40 000 a váš milion neztrácí hodnotu. Dáte-li  půlku Superjackpotu, tedy zhruba 100 000 000 korun, ročně vyděláte 4 000 000. „O něco míň peněz bych investoval do akcií, tam se průměrná výnosnost pohybuje kolem šesti, sedmi procent ročně. A až pak bych dal peníze do nemovitostí nebo třeba do umění,“ říká Marek.

5. Udělejte si radost


Když člověk vyhraje takto velkou sumu, je prakticky nemožné, aby vše ihned investoval a trochu té radosti z výhry si nedopřál. Stejného názoru je i ekonom. „Splňte si svůj sen. Nicméně by mělo jít o útratu v řádu jednotek milionů korun,“ říká David Marek.

Na losování držíme palce a pokud to vyjde, investujte s rozumem. Vsadit si můžete klidně i online.

Přečtěte si také