Zavřít
Bilance: Délka hraní: Maximální výhra na technické hře je 500 000 Kč
Sazka svět

Dýchánky pro přátele

Dýchánky pro přátele
Mám takový bláznivý sen. Chtěla bych vlastnit nebo si na delší čas pronajmout faru někde poblíž Prahy. A tam pořádat pro přátele dobré české kuchyně setkání nad prostřeným stolem. Bohaté hostiny polední, kdy má člověk čas si s láskou připravené jídlo ochutnat a vychutnat, ocenit a radovat se ze zážitku.
 
Lákaly by mne odpolední dýchánky při čaji, čokoládě spojené se servírováním tradičních domácích moučníků od buchet až po štrůdly, kdy se dá jen tak posedět a vnímat, jak plyne čas. Navštěvované by jistě bylo i večerní hodování třeba s degustací pivních speciálů, symbolickým přípitkem slivovičkou nebo medovinou.

To vše nejen pro ukrácení dlouhé chvíle, ale  také pro pohodu ducha i těla, popovídání si, pro uvolnění z každodenního shonu. Na taková setkávání bych zvala významné české šéfkuchaře, kteří by nám vyprávěli příběhy o tom, co, jak a kde pro koho vařili, servírovali, co se při tom naučili, jaké zažili maléry a jak to nakonec všechno dobře dopadlo.

Mohli bychom se jen tak mezi řečí dovědět, jak vařit levně a chutně i zdravě, nebo jak si třeba pochutnat na dávno zapomenutých pokrmech našich předků.

Četly by se při tom starodávné recepty, recitovaly básně či ukázky z novinek na knižním trhu z oboru kulinářského, křtily by se zde nové kuchařky. Jenže – jak to vše zorganizovat? Předně vím, že bude potřeba trochu peněz. Sehnat a opravit faru, kdo ví, zda by nějaká byla vůbec k dispozici. I když, říká se, že koupit se dá všechno kromě zdraví a času. Zbývá jediná cesta. Zkusím si vsadit Šťastných deset. Přesně na Silvestra.

Mezi tím budu pilně spřádat plány a ladit své představy do konkrétních podob. Ráda bych se pak Sazce i nějak dobře odměnila – třeba na faře otevřu i malý stánek, kde si hosté budou moci rovnou vsadit nebo koupit některý z losů. Budou tu trávit nejen čas s příjemnými lidmi, zážitky a dobrotami na talíři, ale budou zde moci polechtat osud i štěstíčkem zvaným výhra v loterii. Třeba ke mně pak budou chodit ještě raději.

Eva Brixi – externí autorka

 

Přečtěte si také