obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Dubaj je plná kuriozit, na velbloudech tam jezdí roboti
Někde jsou běžné koňské dostihy, jinde zase chrtí závody a jsou i země, kde se lidé sázejí na závody velbloudů. To je asi normální, rozmanitosti se meze nekladou. Pak jsou ale země, kde mají různé vychytávky – třeba v Dubaji.
Tam na velbloudech totiž nemusejí sedět vždycky žokejové, nahradí je speciální roboti. A vůbec je to kraj, který je pro Evropana řekněme, trochu zvláštní.

velbloud.png

Je to sport šejků. Na Blízkém Východě se pořádají velbloudí dostihy už od nepaměti. Časem tam ale zjistili, že žádný člověk není talk lehký, aby velblouda příliš netížil. Vyřešili to bravurně. Mezi hrby posadili speciálního robota. Co na to říkají samotní velbloudi se neví. Jedno je ale jisté. Jak je z fotky patrné, zvířecí závodník se flákat rozhodně nemůže. Robot je totiž vybavený i bičíkem.
 

Klimatizovaná zastávka


A další kuriozita ze Spojených arabských emirátů. V létě je tam takové horko, že stěží potkáte na ulici člověka. Život tamních lidí se v podstatě omezuje na přechod z jedné klimatizované místnosti do druhé. Proto tu také jezdí hlavně auty.

zastavka.png

Když už se ale šejkovi stane, že musí vyrazit po svých, protože ani jeden z jeho vozů z nějakého důvodu není poblíž a po ruce není ani velbloud (ať už s robotem nebo bez), nemusí zoufat. Čekání na autobus mu zpříjemní klimatizovaná budka.
 

Obchoďák větší než Vatikán


A do třetice. Máte hrůzu z českých obchodních center? Moc lidí, moc pater, moc obchodů? A co to parkoviště, noční můra řady řidičů, kteří se bojí, že své auto už nikdy nenajdou, protože prostě zapomenou, jestli stojí v zelené nebo v oranžové zóně. To raději do tohoto dubajského centra nechoďte. Je totiž větší než celý Vatikán. Najdete v něm přes 1200 obchodů, víc než stovku restaurací a přes dvacet kin. A sami v něm určitě nebudete, ročně ho navštíví desítky milionů turistů.
Tak si vsaďte, ať můžete v klidu všechny ty obchody projít a pořádně „zašopovat“.
 

Přečtěte si také