obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Dokud nás dluh nerozdělí aneb peníze ve vztahu
„Víte, co je největší tragédie? Když se dívka vdá z lásky a po svatbě zjistí, že muž nemá žádné peníze.“ To je známý citát slavného amerického spisovatele Marka Twaina. Právě peníze hýbou každým vztahem. Někdy víc, než jsme ochotni si připustit. Jak vnímají finanční jistotu ve vtahu ženy a jak muži?
Ale nedělejme z žen zlatokopky. Z průzkumů vyplývá, že finanční zodpovědnost je důležitá pro obě pohlaví. Hlavně v případě, kdy lidé uvažují o svatbě. Důvěra v to, že  partner neutratí všechny úspory, je zásadní pro dvě třetiny lidí. Je pro ně dokonce důležitější než to, jestli je žena blondýna nebo muž svalovec.

A co je v partnerském soužití z hlediska peněz nejdůležitější? Podle Credit Score & Dating Report následující: většina lidí považuje za zásadní spolehlivě platit za bydlení, hlavně půjčky nebo hypotéky. Polovina respondentů vidí jako důležité taky zodpovědné zacházení s kreditní kartou. Úroky totiž můžou způsobit větší problém, než si řada dlužníků myslí. Míň než polovina lidí pak taky klade důraz na splacení půjčky za auto.

Tzv. kreditní skóre je důležité pro 75 % žen. I Woody Allen ale kdysi řekl, že „peníze jsou lepší než chudoba, přinejmenším z finančních důvodů“. Jsou ale muži, kteří to mají jinak – kreditní skóre je důležité asi pro každého druhého.

Otázkou za sto bodů pak zůstává, kdy téma peněz na partnera vytáhnout. Na prvním rande to dokážou asi jen ti nejodvážnější, přesto to dělá zhruba procento lidí. Jen o něco málo víc partnerů vydrží čekat měsíc. Nejvíc lidí, čtyřicet procent, se začne otázkou peněz zaobírat po roce vztahu.

Podtrženo, sečteno. V zásadě platí, že schopnost partnera vydělat peníze a platit závazky je pro většinu lidí stejně důležitá jako sex nebo životní cíle. Je o něco víc důležitější než plánování rodiny nebo kariéra. A podstatně důležitější než náboženské vyznání nebo třeba politické smýšlení.
 
Ono totiž vždycky a všude platilo jedno lidové rčení: „ tak dlouho se chodí se džbánem pro pivo, až dojdou peníze!“
               
 
 
 
 
 

Přečtěte si také