obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Děti bojovaly proti Jágrovi
Dostaň Jágra! Takové bylo motto tří dnů plných sportování a výzev. Jaromír Jágr se jako ambasador projektu Sport v okolí postavil svým dětským vyzyvatelům a v závěru musel připustit, že tak silné protivníky nečekal.

Má zlato z Nagana, dva Stanley Cupy a pověst hokejové legendy. Ve sportovním centru Ministerstva vnitra v pražské Stromovce mu to ale nebylo nic platné. Děti si heslo „Dostaň Jágra“ vzaly k srdci, a tak zatímco Jaromír odpovídal na tyto otázky, mnul si palcem dlaně, které dostaly při přetahování lanem pořádně zabrat.

Proč jste se rozhodl být ambasadorem projektu sportvokoli.cz?
Zaprvé jsem sportovec a celý život jsem se nějakým způsobem snažil sportovat. Vím, že mi to pomáhá, a že se fyzicky cítím daleko lépe, než, kdybych vůbec nic nedělal. Chtěl bych, aby tenhle pocit mělo co nejvíce lidí, a vím, že když lidi začnou sportovat už v dětství, tak je to hrozně důležité. Jak se říká, co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš.Musel vás jako malé dítě do sportu někdo nutit? Dnes je těžké dostat mnohdy i ty nejmenší od tabletů a chytrých telefonů.
Za naší doby zájmů a těchhle různých věcí tolik nebylo. V televizi byl víceméně jeden program, maximálně dva. Computery neexistovaly, počítačové hry taky ne, takže jediný způsob, jakým jsme se mohli vyblbnout, byl sport. V podstatě od rána do večera.  S partou kamarádů jsme dělali jakékoli sporty, ať to byl fotbal nebo třeba pozemní hokej s tenisákem. Na tom jsme vyrůstali.

Čím si vysvětlujete, že děti v dnešní době daleko méně sportují?
Je tu víc způsobů, jak se mohou zabavit. Internet, hry, počítače, televize... To všechno stahuje zájem o sport. Najednou je tu daleko víc možností. Za nás tohle nebylo. Televize měla jeden program odpoledne nebo dopoledne, někdy ani to ne. A počítače nebyly. Místo toho jsme pořád hráli nějaké hry a sportovali.A později, když už jste se naplno věnoval hokeji?
To bylo to samé, veškerý volný čas jsem trávil s kamarády venku. Jinak jsem ale dělal dřepy, kliky, sklapovačky na břicho, to byly základní cviky. Myslím, že to dělal každý. Já jsem jich jen dělal o něco víc než ostatní.

Je možné, že se díky těmto třem dnům začnou některé děti věnovat sportu intenzivně?
Neříkám, že to bude kvůli mně. Ale je možné, že se jim začne sport líbit, začne je bavit. Není to jen o dřině. Jde o to, aby se děti nějakým způsobem dokopaly k tomu, aby se začaly víc pohybovat, protože jim to pomůže v budoucnu.

Průzkum Sazky ukázal, že rodiče investují více peněz do alkoholu a cigaret než do sportovních aktivit vlastních dětí.
Četl jsem o tom. Byla to překvapující informace. Ale těžko někoho soudit. Já vím jednu věc. Když sportujete, nebudete mít ve stáří takové problémy. Svaly vám zpevní kostru. Jsou lidé, kteří mají ve čtyřiceti problémy s koleny, zády i klouby. Je to dané tím, že celou váhu jejich těla tahají jen klouby a kosti. Není tam žádná výpomoc svalů. Když máte silné svaly, nebudou klouby tolik opotřebované.

Přečtěte si také