obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Darwin byl milionář, Marx přežíval
Jsou i víc než sto let po smrti, svět si ale jejich jména pořád pamatuje. Zůstala po nich skvělá literární díla, přelomové nebo kontroverzní objevy. Kdo z nich byl ale ve své době bohatý a kdo neměl skoro na chleba. Jak dopadl třeba Charles Darwin nebo Karl Marx? Čí potomci zdědili miliony?
Komunistický teoretik Karl Marx žil většinu života z ruky do pusy. Narodil se v Německu, bydlel ale v Londýně, kde v roce 1883 zemřel. Své nejmladší dceři odkázal v přepočtu na dnešní peníze zhruba sedm set tisíc korun. Kdyby to byly miliony, asi by to podkopalo teorii známého nepřítele kapitalismu. 
Podobně dopadl třeba jeho současník, známý anglický spisovatel Oskar Wilde, například autor knihy Obraz Doriana Graye. Rebelský život a kritika pokrytecké viktoriánské Anglie  se mu nevyplatila. I po něm zůstalo asi sedm set tisíc korun.

To další slavní spisovatelé na tom byli podstatně lépe. Třeba Charles Dickens. Pracovat začal už ve dvanácti letech – v továrně na krémy na boty, kde lepil etikety na krabičky. Psaním si začal vydělávat až podstatně později. A dařilo se mu. Úspěšný autor zanechal potomkům v přepočtu přes 220 milionů korun.

O něco méně, necelých sto milionů, zůstalo po Siru Arthuru Conanu Doyleovi. Ten pocházel z bohaté irské rodiny a původně měl být lékařem. Svůj čas dlouho dělil mezi medicínu a psaní. Pak ale stvořil Sherlocka Holmese. Postava detektiva ho proslavila po celém světě a bylo po medicíně.

A milionáři (v přepočtu na dnešní poměry) byli i mezi vědci. Movitý byl třeba autor evoluční teorie Charles Darwin. Ten je na tom ze všech zmíněných mužů nejlíp. Díky svým vědeckým výsledkům mohl do závěti uvést nevídanou částku – v přepočtu 400 milionů korun.

Anglie 19. a začátku 20. století má ještě jednu celebritu. Je jí světoznámý polárník Ernest Shackleton. Král mu dokonce udělil titul Sir. Tehdejší tisk i veřejnost ho milovali. On sám byl zmrzlou krajinou natolik fascinovaný, že do svých expedic vložil všechny peníze. Osudným se mu stal pokus o přechod Antarktidy, kdy během výpravy zahynul. Peníze, které po něm zůstaly, nestačily jeho ženě ani na splacení všech dluhů.

 

Přečtěte si také