obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Dar od Boha: pastor našel diamant za 200 milionů a věnoval ho státu

Pastor Emmanuel Momoh nemohl uvěřit svému štěstí, když pouze za použití síta a svých rukou vytáhl z řeky diamant o velikosti 706 karátů. Poctivý nálezce ho odevzdal a kámen se nyní může vydražit až za 200 milionů korun.

Prezident Sierra Leone Dr. Ernest Bai Korona nálezci poděkoval a ocenil, že se pastor diamant nepokusil ilegálně vyvézt ze země a prodat. Surový kámen pohádkové hodnoty se nyní nachází v pečlivě střeženém trezoru v národní bance v hlavním městě Freetownu.

Tam čeká, až projde Kimberleyským procesem, na jehož konci je certifikát, že diamant nepochází z žádné nelegální činnosti. Teprve poté ho vláda Sierra Leone bude smět nechat nacenit a zařadit do dražby, v níž očekává zisk až 200 milionů korun. Ty budou použity na rozvoj země, která má nejen mnoho ekonomických problémů, ale stále se také vypořádává s důsledky víc než 10 let trvající občanské války.

Pastora odměna nemine

706 karátový diamant je druhým největším, který se v Sierra Leone kdy našel. Při srovnání se světovými nálezy obřích diamantů je pak ten pastorův na zhruba 10. až 15. místě. Vůbec největší diamant byl objeven v roce 1972 a měl neuvěřitelných 968,9 karátů.

A co na to říká sám pastor? „Je to dar od Boha, o němž doufám, že pomůže naší zemi,” prohlásil. I když drahocenný kámen poctivě odevzdal, zkrátka nakonec nepřijde ani on. Poté, co bude diamant prodán, mu totiž jako registrovanému hledači náleží odměna. Jestli ji věnuje své církvi, či třeba část použije na nákup lepšího vybavení na hledání drahých kamenů, už ale pastor neprozradil.

Říkáte si, že byste také chtěli tak velký diamant najít a pak si už jen užívat? Řekněme si to upřímně, pravděpodobnost, že se vám to podaří, je skoro nulová. Zato Sportka, jejíž Superjackpot dosahuje už skoro ke 100 milionům, se losuje dvakrát týdně. Své štěstí nově můžete vyzkoušet i online, vsazeno máte za pár kliknutí na tomto odkazu.

Autor fotografie: SLBC via AP.

Přečtěte si také