obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Dá se ušetřit milion?
Jestli to dokážete, záleží hlavně na tom, jak dokážete mít peníze a výdaje pod kontrolou. Jsou typy lidí, kteří mají v peněžence průvan, a nedokážou se moc hlídat. Ti na nějaké ukázněné šetření asi mohou rovnou zapomenout. Na druhou stranu – i spoření je čistá matematika.
 Tak například – pokud si měsíčně budu odkládat 8335 korun (třeba ve dvou lidech), na účtě se milion nastřádá už za deset let. A to ještě nepočítáme s tím, pokud peníze investujete a dokážete je v průběhu toho zhodnotit. Nakonec to není tak šílená částka?

Jenže, české statistiky hovoří jinak. Většina obyvatel je schopna si měsíčně odkládat jen pár set korun. Počet lidí, kteří jsou schopni si měsíčně dát stranou alespoň 5 tisíc korun, se pohybuje okolo 12 %. Uf. A narůstá navíc skupina těch, kteří si nemohou odložit vůbec nic.

Řekněme, že si měsíčně můžete dát stranou zhruba 3 tisíce. Pokud na ně skutečně nesáhnete a budete spořit poctivě každý měsíc, bude to trvat skoro 25 let. To vypadá taky šíleně. Ale vzpomeňte kriticky na svoje mládí, a spočítejte si všechny ty zábavy, rozmary, furiantství, drinky s paraplíčkem. Kdybyste se bývali uskrovnili, mohli jste už být možá i mladým milionářem.

Samozřejmě, že to není jediný možný způsob. Někteří lidé (a často velmi mladí) byli schopni vydělat milion za jediný rok. Jako třeba patnáctiletý britský školák Josh Bell, který založil vlastní mezinárodní cestovní agenturu, kterou provozuje přes net doma ve svém pokoji.

Nebo další kluk – je mu 16 a přeprodává v Miami tenisky. Jmenuje se Benjamin Kapelushnik. Vždycky sežene nějaký exkluzivní kousek, nebo někde vystojí frontu, a prodá ho mnohem dráž. Už má milion. Dolarů.

Takže takhle - buď musíte mít geniální nápad, nebo svatou trpělivost, disciplínu a spoustu času. Jsou tu ale i loterie Sazky, které sen o milionářství splnily už letos přes 78 sázejícím.

Přečtěte si také