obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Čtyři podivné loterijní zákony
Jiný kraj, jiný mrav. To platí samozřejmě také o loterijních regulacích a zákonech. Podívejme se na některé opravdu zvláštní.

Kanaďané musejí počítat

V Kanadě je loterie až na výjimky v podstatě zakázaná, naproti tomu však nejsou zakázány vědomostní hry. Mnozí to proto obcházejí tak, že hráčům loterie položí jednoduchou početní otázku. Tak co, víte, kolik je1 a 1?

Číňané i Slováci bojují proti daňovým únikům

Ve snaze zmírnit velmi rozšířené daňové úniky se Čína odhodlala k zavedení vlastního loterijního systému. Vstupenkou do loterie jsou obyčejné účtenky z obchodů. Lidi jsou tak motivováni vyžádat si je od obchodníka, který pak berňáku zkrátka neunikne. Tento systém přitom není ojedinělý. Na stejném principu staví tzv. účtenková loterie také na Slovensku. Do budoucna se jí možná dočkáme také u nás.

Američanům může loterie od daní naopak pomoci

Naopak ve Spojených státech se množí případy daňových úniků za pomoci loterie. Funguje to tak, že lidé kupují nevýherní loterijní losy a odečítají si je z daní. Spoustu nabídek najdete například na portálu E-Bay. Tento fígl je přitom znám již od 80. let.

Držení tiketu za pokutu

Předtím než v Severní Karolíně zřídili vlastní státní loterii, bylo tam zakázáno pouhé držení loterijní sázenky. Pokuta za přestupek činila 2 000 dolarů.

Přečtěte si také