obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Co udělat s výhrou? Vydejte se na okružní let kolem Měsíce
Ačkoliv to zní jako ze sci-fi, myslíme to zcela vážně. Miliardář a technologický průkopník Elon Musk si otevřel cestovní kancelář s lety kolem Měsíce.
Kam letos vyrážíte na dovolenou? Otázka, která se s blížícím létem bude vyskytovat v rozhovorech stále častěji. Na chatu? K moři? Na hory? „K Měsíci a zpátky!“ Takto budou moci již za pár měsíců na všetečnou otázku odpovědět dva anonymní milionáři, kteří si u agentury SpaceX zaplatili let do vesmíru. Oznámil to její ředitel a vizionář Elon Musk.
 
O koho jde, Musk neprozradil. „Není to ale nikdo z Hollywoodu“, napověděl novinářům. Neuvedl ani sumu, kterou milionáři za okružní let kolem Měsíce zaplatili. Odhaduje se, že může jít o částku v řádu stovek miliónů korun. Historicky prvním vesmírným turistou byl podnikatel Dennis Tito, který se vydal na oběžnou dráhu s posádkou lodi Sojuz v roce 2001. Za nezvyklý „výlet“ zaplatil v přepočtu 380 milionů korun. Od té doby jej následovalo šest dalších vesmírných turistů.
 
Mise naplánovaná na příští rok je ale v mnoha ohledech výjimečná. Bude to poprvé, kdy turisté poletí s „cestovkou“ SpaceX. Loď Dragon 2 vynese do vesmíru nová raketa Falcon Heavy. Vůbec nejzajímavější je ale cíl. Dvoučlenná posádka by měla obletět Měsíc a dosáhnout rekordní vzdálenosti od Země v rozmezí 300 až 400 tisíc mil. Dosavadní rekord činí 249 mil a jeho držitelem je posádka Apollo 13. Dramatický průběh mise se stal námětem pro stejnojmenný film s Tomem Hanksem v hlavní roli.

I když je let plánován až na příští rok, přípravy už jsou v plném proudu. Test nové rakety proběhne v létě a vesmírní turisté se chystají na trénink a sérii lékařských vyšetření. Nakonec je to spíše mise než dovolená. Pokud toužíte po dobrodružném zážitku, ale nechce se vám podstupovat několik měsíců trvající výcvik, doporučujeme spíš vyzkoušet náš Zážitkový los, i tam se skrývá spusta zajímavých aktivit.

Přečtěte si také