obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Co možná o bankovkách nevíte...
Možná to nebude trvat dlouho a budeme svým dětem nebo vnukům vysvětlovat, co to byly peníze. Tedy bankovky a mince, které se dají fyzicky držet v ruce. Co byste jim řekli? Kromě obecně známých faktů pro vás máme pár pikantních informací.
Svým potomkům byste měli určitě říct, že bankovky byly plné bakterií. Různé mikroorganismy jsou na více než devadesáti procentech z nich. Experti prý na bankovkách objevily například bakterii, která může za vznik akne. Naprostá většina z mikroorkganismů ale není pro lidský organismus nijak zvlášť škodlivá.
 
Velkým dětem pak můžete říct, že kromě bakterií, se na většině papírových platidel objevují stopy kokainu. Alespoň ve Spojených státech, kde je drogou poznamenaných prý až 90 procent všech bankovek v oběhu. Údajně se tento bílý prášek šíří hlavně přes bankomaty... Stačí jedna „kokainová“ bankovka a otvor pro peníze prý předá stopy látky dalším vybíraným bankovkám.

escobar.jpg
 
Když už jsme u těch drog, přidejme ještě jednu neuvěřitelnou věc. O nejznámějším výrobci a překupníkovi drogovém všech dob, Pablu Escobarovi jste možná slyšeli. Nelegální byznys mu vynesl neuvěřitelné peníze, které ani neměl kam dávat. Traduje se, že ročně mu jednu miliardu dolarů sežraly krysy, protože peníze zahrabával do země na různých místech v Kolumbii. Kam taky s nimi už, viďte.
 

Peněz v oběhu ubývá

Ale skončeme seriózně. Fyzických peněz ve světě pořád ubývá, dnes je to jen kolem osmi procent, zbytek jsou digitální peníze.
 
Pro ty v oběhu platí, že nižší bankovky vydrží kratší dobu než ty s vyšší nominální hodnotou – stokoruna dva roky, pětitisícovka deset let. Pro srovnání jednodolarovka šest let, stodolarovka zhruba patnáct.
Při sázení máte ale jednu velkou výhodu. Výhra vám přijde na účet, takže se nemusíte bát ani bakterií, ani zbytku kokainu nebo nedej bože toho, že vám výhru snědí krysy.

Zdroj foto: copopular.com.br

Přečtěte si také