obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Co je v sázce při každé sázce?
A "vo" co? Každý to zná. Každý to už někdo slyšel, každý to už chtě nechtě řekl nebo na to přistoupil. Když bychom měli v paměti zapátrat, kdy naposledy se nám něco takovéhoto stalo, možná že u Vás to třeba bylo včera, ale většina z nás řekne, že v dětství. A taky že jo. Je prokázáno, že drtivá většina sázek se odehrává právě na základní škole.

Svačina v ohrožení

Jedna malá rošťárna o přestávce a svačina je rázem v ohrožení. Před dvaceti lety i dneska. Možná to už není rodiči namazaný krajíc chleba, ale spíš bageta, limonáda z automatu a pytlík bonbonů. A pak jsou tu PC hry. Ty frčí nejvíc. Takže až vám vaše dítko přijde domů s pláčem, že tu novou "gamesku" ztratilo nebo že se rozbila, než půjdete kupovat novou, raději se ještě poohlédněte u spolužáků. O co, že se to synek nebo dcerka s kamarádem vsadili, se už stejně nikdy nedozvíte. Zaručeně se ale dozvíte, že takovým výslechem je akorát ztrapňujete.

A zatímco někoho často bezduché hecování na základní škole přejde, jiní si na ně zvykli. Stalo se jejich součástí, typem humoru, možností snadného přivýdělku, ale hlavně napínavou hrou na dokazování většího ega, nejlépe ve společnosti opačného pohlaví (rozuměj žen).

Mezi dospěláky je dost možná nejoblíbenějším, ale hlavně nejčastějším místem, kde takovýto pakt uzavřít bar nebo hospoda. Posilněni alkoholem, obklopeni širokou společností, ať už z řad kamarádů, soků nebo potenciálních objektů zájmu, se cítíme jistější v kramflecích.

Chlapi drží slovo

 I když osm let starý americký výzkum ukázal (ano, i tohle sociologové ve Spojených státech odborně sledují), že se muži sázejí čtyřikrát častěji než ženy, ani ty ale rozhodně nezůstávají pozadu.  Muže žene vstříc mnohdy riskantnímu obchodu touha ukázat, že je lepší a silnější než jeho konkurence, ženu zase nutkání dokázat, že prostě měla pravdu. Vědci taky prokázali, že chlapi drží slovo. Jakoby sázka byla posvátná, muži, ač neradi, svým závazkům dostojí. Zaplatí lecjakou sumu, přeběhnou nazí náměstí nebo se na měsíc přestanou holit. Ženy, které se sice ochotně vsadily, už ale tak ochotně neplatí a neplní sjednané úkoly. Snaží se sázku zamluvit, zlehčit ji nebo dělají, že to "přece nebylo myšlené vážně". Možná proto, aby nemusely běhat nahé mezi lidmi anebo se musely celý měsíc neholit. 

Utržit nějakou tu modřinu, přijít o bezva PC hru nebo se stát na chvíli terčem posměchu, není zdaleka to nejhorší. Dva bratři v Mexiku se kvůli sázce pohádali tak, že spolu přes patnáct let nemluvili. Ani jeden nechtěl uznat porážku. V Severním Irsku se řidič kamionu vsadil, že se klidně nechá přejet tahačem. Nechal. Od té doby ale kamion řídit nemůže.

Tak co, není prostě lepší než se sázet, si jít prostě vsadit? Až vyhrajete, tak třeba právě ti, se kterými jste sázku uzavřeli, puknou závistí. A to už je nějaké zadostiučinění!

Máte podobné zkušenosti se sázkami? Co se se přihodilo Vám? Podělte se o to s námi!

 

Přečtěte si také