obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Co by Bill Gates poradil svému mladšímu Já
I finanční mágové bilancují, a říkají si, jestli nemohli něco v životě udělat jinak. Málokro z nich je ale tak otevřený, jako dnes jednašedesátiletý zakladatel Microsoftu Bill Gates. Ten pravidelně pořádá akci s názvem Ask me anything (zeptej se mě na cokoliv). A při jedné z posledních se svěřil, co by rád řekl svému devatenáctiletému já, pokud by měl tu možnost cestovat časem. Jsou to tři zásadní věci.

Inteligence není všechno


,,Vždycky jsem si myslel, že chytrost je nejdůležitější. Ale teď už vím, že inteligence nemá jen jednu dimenzi,“ uvedl Gates. IQ je podle něj přeceňované a důležité jsou i jiné schopnosti včetně empatie. Jako mladík tohle prý nevěděl. ,,Mnohem důležitější je mít zájem, a být zvídavý. Mnoho lidí ztrácí zvídavost s věkem, což je ale ostuda,“ dodal.

bill-gates.jpg
 

Cestuj


,,Rozhodně bych si pošeptal do ucha, že bych měl prozkoumat svět kolem sebe víc, než mi bude čtyřicet,“ řekl Bill Gates. Se svou ženou Melindou se na první velkou cestu vydal v devadesátých letech, a to do Afriky. Jak vzpomíná, kompletně jim to změnilo život a překopalo hodnoty. ,,Jeli jsme do Afriky na dovolenou pozorovat zvířata, ale už během prvních dní jsme se setkali s extrémní chudobou. To na nás mělo hluboký dopad.“ I to bylo jedním z důvodů, proč manželé Gatesovi o pár let později založili nadaci, která má nedostatek jídla ve světě zmírňovat. Nadace je považována za vůbec největší soukromou charitativní organizaci na světě.

Buď lepším manažerem


Gates je známý tím, že je velký introvert. Jenže když člověk pracuje s lidmi a má je vést, tak se podle něj ukázalo, že to občas dost skřípe. ,,Nebyl jsem příliš sociální typ a vlastně ani nevím, jestli bych sám sobě tenkrát mohl poradit něco konkrétního. Tak snad spíš rada pro ostatní – nebuďte samotáři!

Tak vzhůru do toho.

Zdroj foto: bbc.co.uk
 

Přečtěte si také